İnşaat işçilerinden vinçte eylem

0 53
image_pdf

İstanbul Etiler’deki ilkokul inşaatında çalışan işçiler aylardır gasp edilen ücretleri için kule vince çıktı.

Murat Beyaz ilkokulu inşaatında Zara Yapı bünyesinde çalışan işçiler, aylardır ücretlerinin eksik yatırıldığını ve şirket yetkilileriyle yapılan görüşmelerin de sonuç vermediğini belirtti.

İnşaat alanına polisin geldiği görülürken, işçiler ücretleriyle ilgili sorunun çözülmesi için adım atılmazsa eylem yapacaklarını söylediklerini ifade ederek haklarının gasp edilmesini protesto etti.

İşçilerin, İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, ana firma Alga İnşaat, ve kaymakamlık yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmeye rağmen sorunun çözülmemesi üzerine kule vince çıkan işçiler ücretlerinin ödenmesini istiyor.

“İnşaat patronları suç işliyor, kurumlar göz yumuyor”

İşçilerin eylemini sosyal medyada duyuran  Devrimci Yapı, İnşaat Ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), işçilerin yaşadığı soruna şu ifadelerle dikkat çekti:

“Devletin tüm kurumlarının gözü önünde gerçekleşen çift bordro uygulaması inşaat işçilerinin haklarının gasp edilmesine yol açıyor. Maaşın asgari ücret kısmını yatıran firma geri kalan elden kısmı aylardır ödemiyor. Yasalara göre bu suç ama ilgili kurumlar göz yumduğu için inşaat patronları primleri eksik gösterip arta kalan parayı kasalarına atarak hem devletten hem de işçilerin geleceğinden çalıyor.

Yıllardır inşaat şantiyelerindeki bu duruma müdahale ediyoruz  İlgili kurumlar üzerine düşeni yapmıyor.

İşçileri patronların insafına terk etmeyeceğiz”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.