8 Mart Kadın Platformu: 6 Mart’ta Kadıköy’deyiz

0 30
image_pdf

8 Mart Kadın Platformu, Kadıköy’de yapacakları, “Büyük Kadın Buluşması”nın 6 Mart cumartesi gününe ertelendiğini duyurdu.

8 Mart Kadın Platformu, “Özgürlüğümüzü kazanacağız” şiarı ile Kadıköy’de yapacağı buluşma öncesi İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada daha önce 5 Mart günü yapılması planlanan etkinliğin 6 Mart cumartesi gününe ertelendiği duyuruldu.

Platform adına açıklamayı okuyan Nupelda Çelik, saray rejiminin, sömürünün ve erkek şiddetinin karşısında, kadınların hayatlarını ve haklarını savunmaktan vazgeçmediklerini ifade etti. Ekonomik ve siyasal krizin faturasının kadınlara kesilmesini ve salgının kadınları evlere kapatmasını kabul etmediklerini söyleyen Çelik, “Bu direncimizi ve ısrarımızı yanımıza alarak, eşit ve özgür bir yaşam için sizleri 6 Mart’ta Kadıköy’de bir araya gelmeye, ‘Büyük Kadın Buluşmamıza’ çağırıyoruz” dedi.

  • ‘6 MART’TA BİR KERE DAHA BİR ARAYA GELİYORUZ’

Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınların  isyanının pandemiye rağmen ve pandemiyle birlikte devam ettiğini ifade eden Çelik, “Tüm dünyadan kız kardeşlerimizin mücadelesine sahip çıkarak özgürlük talebimizi yükseltelim. Bugün Boğaziçi’nde ‘atanmış değil seçilmiş’ diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlar olarak, yıllardır yerel yönetimlerde kadın derneklerini kapatarak icraatlarının açılışını yapan kayyımlara karşı kentlerimizi savunan kadınlar olarak özgürlüğümüz için 6 Mart’ta bir kere daha bir araya geliyoruz. Çünkü yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi kendimiz yönetmek istiyoruz” diye konuştu.

Çelik, “Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizi kadınların üstüne yıkmaya çalışanları; esnek çalışmayı, evden çalışmayı, güvencesizliği biz kadınlara lütuf gibi sunanları unutmadık” diyerek kadınların dayatmaları kabul etmediğini söyledi.

  • ‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

Yıllardır 8 Mart’larda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine,LGBTİ+fobiye, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduracaklarını ifade eden Çelik, “Bu sene de hayatlarımızı kuşatan patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, sömürüye ve faşizme karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü ve hayatlarımızı savunmak için Kadıköy’de buluşuyoruz. İstanbul’un dört bir yanından kadınlar 6 Mart saat 16.00’da Kadıköy, Beşiktaş İskelesi’nde Büyük Kadın Buluşması’nda olacağız. Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.