İkizdere’de direniş 9. gününde

0 32
image_pdf

İkizdere’de bölge halkı sokağa çıkma yasağını fırsat bilerek iş makinalarının geleceğini duyunca sabah 05.00’te nöbete başladı.

Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı bölge halkının direnişi 9. gününde devam ediyor. İş makinalarının önüne geçerek ağaçlarını ve ormanlarını koruyan köylüler çalışmayı durdurdu.

Sokağa çıkma yasağı fırsat bilinerek iş makinalarının geleceğini duyan köylüler sabah 05.00 itibari ile dayanışmaya gelenlerle birlikte nöbete başladı. “Havamızı, suyumuzu, vadimizi korumak için buradayız” diyen köylüler kararlılıkla direneceklerini belirtti.

İkizdere’de yaşayan 66 yaşındaki Ayşe Albayrak “Neden direniyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Buralar bizim köyümüz, başka gidecek yerimiz yok. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Buraya taş ocağı kurulursa buralarda hiçbir şey yetişmez. Bakın derelerimiz o kadar hayın o kadar hızlı akardı ki, yaylanın dağlarını traş ettiler, derelerimiz hep kurudu, sularımız akmıyor. Şimdi İşkencedere vadisinin dağlarını kıracaklar, o güzelim vadiyi yok edecekler. Biz nereye gideriz, ne yeriz, ne içeriz.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.