İHD: Hasta Tutsakların Sağlık Durumunu Raporlaştırdı

0 147
image_pdf

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi’nin Hapishane Komisyonu, Şubat ayı içerisinde Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutuklularla görüşüp, durumlarını raporlaştırdı. Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre raporda, yüzde 76 engelli ve CHRON hastası Devrim Ayık, ağır psikiyatri hastası Terfa Akçın ve Hepatit B’ye bağlı siroz ve karaciğer kanseri hastası Şerif Ağu’nun hapishanedeki hasta tutuklular olduğu bilgisine yer verildi. Raporda, hasta tutukluların sağlık ve tedaviye erişim hakları engellendiği belirtilerek, serbest bırakılmaları istendi.

  • AYIK İÇİN SERBEST BIRAKILMA ÇAĞRISI

Raporda, hasta tutuklular arasında yer alan Ayık’ın sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiği, makatından, ağzından ve burnunda kan geldiği kaydedildi. Raporda, ayrıca Ayık’a gerekli besin ve vitaminlerinin verilmediği, sağlığa erişim hakkının engellendiği, durumunun hayati tehlike arz ettiği ve bir an önce serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

  • YAŞAMSAL TEHLİKE ARZ ETMEKTEDİR

Raporda, 8 aydır tutuklu olan ve 2008’den bu yana psikiyatri tedavisi gören hasta tutuklu Akçın’ın durumunun ise kötüye gittiği ifade edildi. Akçın’ın dışarıdayken zaman zaman yataklı tedaviye alındığı ve gözaltı sırasında ilaçlarının verilmemesi nedeniyle durumunun kötüleştiği belirtilen raporda, Akçın’ın 2019 Aralık ayında eşinin talebiyle Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğinin aktarıldı. Raporda, Akçın’ın durumuna ilişkin, “Tutuklu yargılamanın istisna olması gerekirken, kendisine yönelik suçlamaların, cezaevindeki mahpusları ziyaret ve HDP yöneticisi olarak, HDP’nin Suruç ilçesine ziyaretine katılımı örgütlemek gibi olaylardan ibaret olduğu bir dosyada, durumu bu kadar ağır bir hastanın, tutuklu yargılanmasının kabulü mümkün değildir. Hapishanede kalması yaşamsal tehlike arz etmektedir.”

  • 5 DEFA KARAYOLUYLA VE KELEPÇELİ OLARAK HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

22 Haziran 2016 tarihinden bu yana “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu bulunan hasta tutuklu Ağu’nun sağlık durumuna ilişkin de raporda, Ağu’ya 30 Mart 2019’da organ nakli yapıldığı, ameliyat öncesi 3 defa İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) gittiği bilgisine yer verildi. Raporda ayrıca, “Ameliyat sürecinde cezaevi idaresi Adli Tıp incelemesi talebinde bulunmuş. Adli Tıp sadece ameliyat sürecinde, 6 aylık süre için, cezaevinde kalmasının uygun olmayacağı yolunda görüş bildirmiş. Ancak istinaf mahkemesi talebi reddetmiştir. Ağır hasta mahpus, 5 defa karayoluyla ve kelepçeli olarak, Adli Tıp incelemesi için İstanbul’a götürülmüş. AİHM davası nedeniyle, 6’ncı defa İstanbul’a götürüleceğini bildirdi. Normal koğuşta kalması mümkün olmadığından, sürekli olarak 2 kişi ile birlikte hapishanenin revir koğuşunda kalmaktadır” denildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.