İHD: HASTA MAHPUSLAR SERBEST BIRAKILSIN

0 158
image_pdf

Öncelikli olarak, 24 Ocak Cuma akşamı Elazığ’da gerçekleşen deprem nedeniyle yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Ne yazık ki yaşadığımız coğrafyada insanlar acı ve endişelerini yaşarken gerek maddi gerekse manevi olarak diğer insanların destek ve paylaşımları iktidar sahipleri tarafından sınırlanmakta hatta engellenmek istenmektedir. Siyaset yapma veya siyaset yapmama adına tüm söylemlere baktığımızda bırakalım acıyı sarıp sarmalamayı en insani duyguları dahi paylaşamadıklarını hepimiz gördük. Kimin doğru kimin yalan söylediği değil önemli olan deprem öncesi hiçbir güvence ve insani yardım sağlanmayan yoksul ve yoksun bırakılmış insanlara koşulsuz ve ayrım yapmadan gerekli yardım ve destek sağlanarak yaralarının sarılmasını istiyoruz.

Yasa hak-hukuk bir yana insani yardım konusunda bile bu denli ayrımcı davranan yetkililer, hapishaneler ve mahpuslar konusunda tam bir keyfi tutuma sahip.

Depremde Adıyaman Hapishanesi hasar gördü. Artçı depremler sürekli olmasına rağmen mahpuslar ancak 2 gün sonra başka hapishanelere sevk edildiler. Bu durum bile mevcut iktidarın yaşamı korumak yerine kader ve tevekküle havale ederek ölümleri meşrulaştırmaya çalıştığının bir göstergesidir.

  • Biz insan hakları savunucuları yaşamı savunmaya devam ediyoruz.

410. F Oturmasında kafasında platin bulunan epilepsi hastası Veli İlhan Özdemir’in durumunu aktarıp, serbest bırakılmasını isteyeceğiz.

1981 doğumlu Veli İlhan Özdemir, 2015 yılında tutuklanarak önce Ağrı T Tipine 3 ay sonra da Erzurum Oltu T Tipi Kapalı Hapishanesine götürülür. 14 ay sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilir.

2 Ocak 2017 tarihinde ağır bir trafik kazası geçirir. Erzurum Bölge Hastanesinde beyninden ameliyat olur, platin takılır. Kaza nedeniyle vücudunun sol tarafı felç olan V.İlhan Özdemir’e Doğubeyazıt Hastanesi tarafından %85 felç raporu verilir. Fizik tedaviye başlanır ve gözle görülür bir ilerleme sağlanırken, 12 Ekim 2018 tarihinde devam eden davadan hapis cezası verildiği için yeniden tutuklanarak Ağrı/Patnos L Tipi Hapishanesine götürülür.

Ağrı Hastanesine bağlı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘‘ kalabalık ortamda kalamaz, uzun yol gidemez’’raporuna rağmen,onlarca insanla birlikte sağlık ve temizlik açısından olduğu kadar sık sık epilepsi ve buna bağlı sinir krizleri geçiren mahpusun yaşam hakkı risk altındadır.

Veli İlhan Özdemir’in eşi ile yaptığımız telefon görüşmesinde, özellikle eşinin yarım kalan fizik tedavisini vurgulayarak tutuklandıktan sonra fizik tedavisi verilmediğini bu nedenle eşinin az da olsa kendi başına hareket etme ve ihtiyaçlarını karşılayabilme gücünün ortadan kalktığını söylemiştir. Hapishanede kafasının arkasını ranzaya çarpması sonrası oluşan beze şeklindeki yumrunun ameliyatla alınması gerektiğini ancak bunun da hayati risk taşıması nedeniyle ailesi olarak da endişe duyduklarını belirterek, hastaneye götürülse bile tedavi anlamında hiç bir şey yapılmadığı belirtmiştir. Hapishane idaresi, X-R cihazından geçmediği için kullandığı demir koltuk değneklerini alamamış, tahtadan yapılmış olanları ise kullanamadığını, tüm başvuru ve girişimlerine rağmen söz konusu demir koltuk değneklerini içeri aldıramadığı için de çok üzgün olduğunu vurgulamıştır. Sürekli ilaç kullanarak ve diğer mahpusların yardım ve desteği ile yaşamaya çalışan V.İlhan Özdemir’in yaklaşık 3 yıl daha bu eziyet ve işkenceye dayanamayacağını belirten eşi, sağlık koşulları dikkate alınarak bir an evvel hapishaneden çıkartılmasını istemektedir.

Dün yeni bir çifte standart örneği olarak, Sivas’ta Madımak Otel’inde onlarca aydın ve sanatçının yakılarak katledilmesi olayının sorumlularından ve ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Ahmet Turan Kılıç sağlık sorunları gerekçesiyle Cumhurbaşkanı tarafından affedilerek serbest bırakıldı. Oysa aylarca kelepçeli ve yatağa bağlı bir halde yaşam mücadelesi veren birçok politik mahpus bu haktan yararlandırılmamaktadır.

Biz insan hakları savunucuları olarak, Veli İlhan Özdemir’in kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken ve sürekli epilepsi nöbetleriyle yaşam mücadelesi veren bir insanın hapishane koşullarında tutulmasının işkence olduğuna inanıyoruz.

Bu işkenceye ve iktidarın çifte standardına son verilsin, Veli İlhan Özdemir ve onun durumunda olan binlerce hasta mahpus serbest bırakılsın.

Veli İlhan Özdemir serbest bırakılsın!

Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!

İnsan Haklarıyla İnsandır!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.