İdlib’de Rus Türk Devriyesi HTŞ Tarafından Engellendi

0 246
image_pdf

Türkiye ve Rusya’nın M4 karayolundaki devriyesini kabul etmeyen İdlibliler, yolu barikatla kapattı. İdliblilere müdahale eden Polis ve TSK askerlerine Tahrir El Şam üyelerinin engel olması dikkat çekti.

Rusya ve Türkiye arasında İdlib’de çok sayıda askerin öldürülmesi sonrası yaşanan gerilimin ardından yapılan anlaşmayla, Halep’i Lazkiye’ye bağlayan M4 uluslararası karayolunda ortak devriye atılmasına karar verilmişti. Ancak söz konusu anlaşma bugüne kadar ne Türkiye himayesinde olan bölgedeki Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) ne de İdlibliler tarafından kabul görmedi.

  • DEVRİYE ENGELLENDİ

Anlaşmayı kabul etmeyan çeteler, devriyelere karşı yaptığı eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Daha önce de devriyelerin gerçekleşmemesi için yol kesme eylemleri gerçekleştiren İdlibliler, bu sefer de M4 yolu üzerinde bulunan Neyrap ve çevresindeki yolu kesti.

Sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerde İdliblilere müdahale eden asker ve polislere, HTŞ’lilerin barikat kurduğu ve müdahaleyi önlemeye çalıştığı, ayrıca silahların karşılıklı eteşlendiği, polis ve askerlerin kalkan ve coplarla HTŞ ve İdliblilere müdahale ettiği görülüyor.

Kolu kesik bir İdliblinin, “Artık öldüremeyeceksiniz, çıkın buradan çıkın, Bu topraklar bizimdir…” şeklinde asker kalkanlarına karşı çıktığı da görüntülerde yer alan başka bir ayrıntı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.