HPG’li Gürtürk’ün Annesine Taziye Evi Verilmedi

0 203
image_pdf

HDP önüne götürülen anneye taziye evi verilmedi

Diyarbakır HDP önünde beklerken çocuklarının ölüm haberini alan Gürtürk ailesi, cenazeyi alıp Muş’ta toprağa verdi. Ancak törene yakın akrabaları dışında kimsenin katılmasına ve taziye evinde taziyelerin kabul edilmesine izin verilmedi.

 

Çocuklarının dağa gönderildiğini iddia eden ve bu durumdan Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) sorumlu tutan kimi ailelerin HDP Diyarbakır İl binası önündeki bekleyişi sürüyor. Bugün de yine HDP binası önünde oturan 20 civarında aileyi AKP Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, eşi, yeğeni ve kardeşi ile Trabzonlu İş İnsanları ve Bürokratları Derneği, Karadeniz Vakfı Kadın Konseyi üyeleri, Konya Sivil Tolum Örgütü Başkanı Muhsin Görgülügil ve Yönetim Kurulu üyeleri ziyaret etti. Konuşmalar yapan ve “Acılarınızı paylaşıyoruz, devletimiz büyüktür” diyen ziyaretçiler, ailelere şeker ve lokum dağıtıp fotoğraf çektirdikten sonra ayrıldı.

 

HDP’nin önündeki oturma eylemine 18 Eylül günü katılan ve Muş’ta 2014 yılında HPG’ye katılan Musa Gürtürk’ün annesi İkram Gürtürk’e, polislerce çocuğunun bir operasyonda yaşamını yitirdiği bilgisi verildi. HPG’li Gürtürk’ün 10 Eylül’de Diyarbakır’ın Dicle ilçesindeki Görese Dağı’na yönelik hava harekatında yaşamını yitirdiğinin belirtilmesi üzerine İkram Gürtürk, buradaki eylemini sonlandırdı.

 

  • TAZİYE EVİ VERİLMEDİ 
Cenazelerini teslim alan Gürtürk ailesi, HPG’li Güktürk’ün cenazesini dün gece Muş’un Toprakkale Mahallesi’nde defnetti. Cenazeye sadece yakın akrabalarının katılmasına izin verilirken, aileye taziye evinin verilmediği için taziyenin de evde kurulduğu öğrenildi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.