HPG, Heftanin ve Siirt’te TSK’ya bağlı 34 askerin öldürüldüğünü açıkladı

0 372
image_pdf

Gerilla eylemlerine dair yazılı açıklamada bulunan HPG Basın İrtibat Merkezi, Heftanin’de 7 ayrı koldan TSK güçlerini çembere alan gerillaların 22 asker-kontrayı cezalandırdığını ve 2 helikopteri darbelediğini belirtti. Ayrıca Siirt’te de YJA Star gerillalarının 12 askeri cezalandırdığı ifade edildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, eylemin ayrıntılarına dair şu bilgileri paylaştı:

“İşgalci TC ordusu 7 Ağustos günü gece saatlerinde kontraların desteği ile Pirbula vadisine yönelik işgal girişiminde bulunmuştur. Güçlerimiz düşman birliklerini denetim altına alarak 8 Ağustos günü saat 07.30’da işgalcileri çok yakın mesafeden hedeflemiş ve yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Güçlerimiz düşman birliklerini 7 ayrı koldan çembere almış ve yoğun ateş altına tutmuştur. Düşman birliklerine karşı baskın, saldırı ve suikast taktiklerinin iç içe kullanıldığı bu eylemler işgal girişimine karşı devrimci bir operasyona dönüşmüştür. Çemberde kalan askerleri alandan çıkarmak için gelen Skorsky ve Kobra helikopterler de güçlerimizin hedefi olmuştur. Yapılan isabetli vuruşlar sonucunda 1 Skorsky ve 1 Kobra helikopter darbelenmiş ve alandan uzaklaşmak zorunda bırakılmışlardır. Bu devrimci operasyon boyunca 22 asker-kontra cezalandırılmış, 8 asker-kontra da yaralanmıştır.

Düşmana ağır kayıplar verdiren güçlerimiz düşman cenazelerinin üzerine kadar gitmiş ve düşmana ait 4 askeri çanta, 1 gündüz dürbünü ve birçok askeri malzemeye el koymuşlardır. Güçlerimiz düşman cenazelerini uzun bir süre denetim altında tutmuş ve işgalci güçler alana müdahale edememiştir. Tarihi darbe alan işgalciler alandan geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu çatışmalarda Warşin yoldaşımız, Komutan Agit ruhu ile düşman güçlerinin üzerine gitmiş ve fedaice savaşarak şehitler kervanına katılmıştır.

Çatışmalar süresi içerisinde işgalci TC ordusu bölgede bulunan sivillere ait bir aracı ve bahçelerinde bulunan yöre halkını hedeflemiştir.

Yine gece saatlerinde savaş uçakları Pirbula ve Minine köyü çevresini bombalamıştır. Gerçekleştirilen bu bombardımanlarda herhangi bir kaybımız yaşanmazken yöre halkına ait bağ ve bahçelerde maddi zarar meydana gelmiştir.”

‘YJA STAR GÜÇLERİ 15 AĞUSTOS’U SELAMLADI: 12 ASKER CEZALANDIRILDI’

Yapılan açıklamada YJA Star güçlerinin de 15 Ağustos Atılımı’nın yıl dönümünü selamlamak amacıyla 8 Ağustos günü saat 09.30’da Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Hêşet ve Osyan köyleri arasında işgalci TC ordusunun bir konvoyuna yönelik sabotaj eylemi düzenlediği belirtildi. Konvoyda bulunan kirpi tipi zırhlı bir aracın tam isabetle vurulduğu, bu eylemde zırhlı araç tümden imha edildiği belirtilirken 12 TSK askerinin de öldürüldüğü ifade edildi.

BANÊ’DE 3 GERİLLA ŞEHİT DÜŞTÜ

30 Temmuz günü saat 14.00’da TC ordusu Şırnak’ın Gabar Dağı alanında bulunan Banê köyü alanına yönelik bir operasyon başlattığı belirtilen açıklamada, alanın savaş uçakları ile bombalandığı ve alana indirmeler yapıldığı ifade edildi. 5 Ağustos gününe kadar devam eden operasyon süresi boyunca Rohat, Brusk ve Botan isimli gerillaların şehit düştüğü belirilerek kimlik bilgilerinin kamuoyuyla daha sonra paylaşılacağı açıklandı.

ESENDERE’DE OPERASYON, ZAP BÖLGESİNE BOMBARDIMAN

Diğer operasyon ve bombardımanlara dair de bilgi veren HPG BİM, 2 Ağustos günü TC ordusunun Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Esendere alanından başlattığı operasyonun 7 Ağustos günü sonuçsuz bir şekilde geri çekildiğini belirtti.

Yine 8 Ağustos günü savaş uçakları tarafından Zap bölgesine bağlı Sida, Kurojaro ve Werxelê, Saca alanlarının bomlandığını, gerçekleştirilen bu bombardımanlarda herhangi bir kayıp yaşanmadığı ifade edildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.