Hindistan ve Pakistan Karşılıklı Savaş Uçakları düşürdü

0 318
image_pdf

Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir gerilimi bu sabah tırmandı karşılıklı savaş uçakları düşürüldü.

Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir gerilimi tırmanıyor. Hindistan’ın ay başında Keşmir’de 44 askerin ölümüne yol açan intihar saldırısından sorumlu oldukları gerekçesiyle Pakistan topraklarındaki militanlara hava saldırısı düzenlemesinin ardından, bu sabah İslamabad’dan misilleme geldi. Pakistan’ın saldırısı sonrasında Hindistan’da karşılık verdi.

Pilotu rehin aldık’

Pakistan, Keşmir’in Hint kontrolündeki bölgesine hava saldırıları düzenlediklerini açıkladı. Bunun üzerine Pakistan hava sahasını ihlal eden iki Hint uçağının düşürüldüğü, bir pilotun da rehin alındığı açıklandı.

Hindistan: Bir Pakistan uçağını düşürdük

Öte yandan, Hindistan medyası, Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi.

Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 tipi üç savaş uçağının sabah saatlerinde Hindistan’ın Cammu Keşmir’in Novşera bölgesinde uçtuğu tespit edildi.

Hindistan Pakistan’a gönderdiği suyu kesti

Yetkililer, Hindistan savaş uçaklarının yaptığı önlemenin ardından uçakların Pakistan tarafına döndüğü belirtildi.

Sivil uçuşlar durduruldu

Pakistan ile Hindistan karşılıklı olarak savaş uçaklarının düşürülmesinin ardından çok sayıda kentte havaalanlarını kapatarak sivil uçuşları durdurdu.

Hindistan, Keşmir kontrol hattının Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur ise Hint savaş uçaklarının Keşmir kontrol hattındaki Muzafferabad bölgesinden Pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin Pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından Hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıklamıştı.

Pakistan: Şimdi bizim süprizimizi bekleyin

Gafur, Hint uçağının bıraktığı bombanın sınır eyaleti Hayber-Pahtunhva’daki Balakot kenti civarında bir bölgeye düştüğünü ifade etmişti.

Bombanın düştüğü arazinin ve bomba kalıntılarının fotoğraflarını paylaşan Gafur, herhangi bir maddi hasar veya can kaybı yaşanmadığını kaydetmişti.

Hindistan’da 14 Şubat’ta paramilis konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 asker hayatını kaybetmiş, 20 asker de yaralanmıştı. Yeni Delhi yönetimi saldırıyla ilgili Pakistan’ı suçlamış, saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.