HDP’ye ‘Kobanê’ operasyonu: Çok sayıda gözaltı

0 132
image_pdf

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü “Kobanê soruşturması” kapsamında dönemin HDP MYK üyeleri ve eski milletvekillerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Soruşturma kapsamında o tarihte Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

  • BİLGEN VE ÖNDER GÖZALTINDA
Evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınanların isimleri şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, eski milletvekilleri Altan Tan, Emine Ayna, Nazmi Gür, dönemin MYK üyeleri Ali Ürküt (RTÜK üyesi), Beyza Üstün, Can Memiş, Gülfer Akkaya, Alp Altınörs, Günay Kubilay ve Dilek Yağlı.
Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca, Ayhan Bilgen’in evinde polisin arama yaptığı ve hakkında 4 günlük gözaltı kararı olduğunu duyurdu.
Eski milletvekili Altan Tan, “Şu an Diyarbakır’daki evimden Ankara’ya götürülmek üzere göz altına alınıyorum. Evimde de arama yapılıyor” paylaşımıyla gözaltına alındığını duyurdu.
HDP MYK Üyesi Veli Saçılık, İmralı Heyeti Üyesi ve eski HDP’li milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.
Dönemin HDP MYK’si, 5-8 Ekim eylemleri esnasında yaptığı açıklamayla iktidarın Kobanê politikasını eleştirmiş ve halka duyarlılık çağrısı yapmıştı.
  • BAŞSAVCILIK AÇIKLAMASI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kobanê eylemlerine işaret edilerek, “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı” iddialarına yer verildi.
Yaşanan ölümler ve yaralanmalara değinilen açıklamada, “Ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu bulunmakta olup gelinen aşama itibarıyla Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.
  • DÜĞÜNDEN SONRA OPERASYON
Geçen günlerde düğünü yapıldıktan sonra Saray’a giderek AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman tarafından yürütülen soruşturma bir yıl önce başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında ilk olarak, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın ifadesi alınmıştı. Tutuklu yargılandığı dosyadan tahliye edilen Demirtaş, aynı gün “Kobanê soruşturması” kapsamında ifadesi alınarak, hakkında yeniden tutuklama kararı verilmişti.
  • 6 YILDIR TEK BİR İFADE ALINMADI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014/146757 sayılı soruşturma kapsamında Kobanê’ye destek eylemlerine çağrı yapıldığı gerekçesiyle HDP MYK Üyeleri hakkında başlatılan soruşturma da 6 yıldır tek bir ifade dahi alınmadı.
Rojava’nın Kobanê kentine DAİŞ’in saldırılarına ve AKP iktidarının ambargosuna karşı Türkiye’nin çeşitli illerinde eylem etkinlikler düzenlenmişti. 6-8 Ekim Kobanê olayları döneminde HDP MYK toplantısı sırasında HDP’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Kobanê’de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarını ve AKP iktidarının Kobanê’ye ambargo tutumunu protesto etmek halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz” denilmişti.
  • HDP 2014 MYK LİSTESİ
HDP 2014 MYK’sında yer alan isimleri şöyle: “Ali Ürküt, Alp Altınörs, Altan Tan, Arife Köse, Ayhan Bilgen, Bayram Yılmaz, Berfin Köse, Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Parmaksız, Can Memiş, Cihan Erdal, Dilek Yağlı, Garo Paylan, Gülfer Akkaya, Gülser Yıldırım, Günay Kubilay, Hatice Altınışık, Hüda Kaya, İsmail Şengül, Meral Danış Beştaş, Nazmi Gür, Pervin Oduncu, Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay, Sezai Temelli, Yurdusev Özsökmenler, Zeki Çelik, Zeynep Karaman, Fahri Danışman üyesi Kenan Kalyon.”
  • BİRÇOK KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan bazı isimler şöyle: HDP eski MYK Üyesi Berfin Köse, Emine Ayna, HDP eski Milletvekili Altan Tan, HDP Ankara eski milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, Ayla Akat Ata, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Nazmi Gür, HDP eski MYK Üyeleri Berfin Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş ve Gülfer Akkaya, HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, HDP eski parti Sözcüsü Günay Kubilay, HDP RTÜK Üyesi Ali Ürküt, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi ve Dönem Sözcüsü Perihan Koca, HDP Ekoloji Komisyonu Üyesi Beyza Üstün, HDK-HDP Kadın Meclisi üyesi Dilek Yağlı, HDP eski Parti Meclisi (PM) Üyesi Pervin Oduncu, Cihan Erdal.
  •  ANKARA’YA GETİRİLECEKLER
Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP eski milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Altan Tan, HDP’li RTÜK üyesi Ali Ürküt, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna’nın da bulunduğu Kürt siyasetçileri, evlerinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alındı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Kürt siyasetçilerinin Ankara’ya getirilmesi bekleniyor.
  • PARTİLİLER GENEL MERKEZDE
HDP MYK, Pervin Buldan ve Mithat Sancar Başkanlığı’nda bugün toplanması beklenirken, parti Genel Merkezi’nde HDP MYK Üyeleri, Parti Meclisi (PM) Üyeleri ve Milletvekilleri gelişmeleri takip ediyor.

 

  • NE OLMUŞTU?
DAİŞ tarafından 2014 yılının Eylül ayında Suriye’nin Halep iline bağlı Kobanê ilçesine yönelik düzenlenen saldırıların artması ve on binlerce Kobanêlinin katledilme tehlikesinin ortaya çıkması üzerine Türkiye’de birçok yurttaşın katılımıyla katliama tepki göstermek ve cihatçı terör örgütünün düzenlediği saldırıya sessiz kalınmaması talebiyle demokratik eylemler düzenlenmişti. Türkiye’den katliama sessiz kalınmaması yönünde çağrılar yükselirken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan o sıralarda “Kobanê düştü, düşüyor” açıklaması yapmıştı.
7 Ekim itibariyle düzenenlenen protestolarda güvenlik güçleri, Kobanê’de düzenlenen saldırılara karşı çıkan ve halkların kardeşliği şiarıyla yapılan eylemlere yönelik orantısız güç kullandı. Devam eden günlerde gelişen olaylarda, 47’si HDP üyesi ve seçmeni olmak üzere toplam 54 kişi hayatını kaybetti. HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da çoğu parti üyelerinin hayatını kaybettiği Kobanê olaylarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu olarak yargılanıyor.
Geçtiğimiz yıl (Ekim 2019) 6-7 Ekim olaylarına ilişkin Meclis’e bir önerge veren HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan ve kamuoyunda “Kobani olayları” olarak bilinen olayların tüm boyutlarıyla açığa çıkarılmasını istemişti. HDP’nin konuya ilişkin araştırma önergeleri AKP-MHP oylarıyla reddedilmişti.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.