Hasta tutuklu Bilici’nin yaşamı risk altında

0 17
image_pdf

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnsiyatifi, 4 kalp damarı tıkalı olan ve bir çok hastalığı bulunan tutuklu Şevket Bilici’nin hayatının risk altında olduğunu belirterek, serbest bırakılmasını istedi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 320’nci haftasında hasta tutukluların durumuna dikkati çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında açıklama yaptı. İHD Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi Sevil Turgut, bu hafta Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan Şevket Bilici’nin durumunu ele aldı.

3 TUTUKLU KARANTİNADA YAŞAMINI YİTİRDİ

Pek çok hapishaneden sürekli olarak koronavirüs vakaları bilgileri ve başvurularının taraflarına ulaştığını kaydeden Turgut, karantina koğuşlarının da hasta tutuklular için adeta ölüme davet çıkaran bir mekan haline dönüştüğünü söyledi. Turgut, 3 ay içerisinde 3 tutuklunun karantina koğuşlarında yaşamını yitirdiğini aktardı.

4 KALP DAMARI TIKALI

Turgut, yaşadığı hastalıkları ve zorlukları yazdığı mektupla İHD’ye gönderen Bilici’nin sağlık durumuna ilişkin ise şunları söyledi, “2018 yılında aynı yıl içerisinde 2 kez kalp krizi geçirdi ve kalp rahatsızlığından kaynaklı 3 kez anjiyo olmuştur.  Başta ana damar olmak üzere 4 kalp damarının tıkalı olduğunun tespiti üzerine bu damarlara stent takılmıştır. Kalp damarlarında yüzde 45 daralma vardır. Mevcut durumda da sol tarafında büyük oranda hep ağrı ve uyuşukluk hissetmektedir. Kansızlık rahatsızlığı vardır ve nefes alışverişlerinde büyük zorluk çekiyor. Mide ve ülser rahatsızlığı, bağırsak sorunları, içten kanamalı hemoroid, sinüzit ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, düşük tansiyon rahatsızlıkları, gül dökümü hastalığı ve alerjik rahatsızlıkları da bulunmaktadır.”

‘SERBEST BIRAKILSIN’

Bilici’nin her geçen gün sağlık durumunun daha da kötüye gittiğine işaret eden Turgut, “Özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalıklarının kendisini ciddi olarak zorladığını ve tüm yaşamını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmektedir. Sosyal yaşam ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında ancak arkadaşlarının desteği ile yaşayabildiğini ifade etmektedir.  Uzun yıllardır cezaevinde kalmasından ve yaşamını olumsuz yönde etkileyen ağır ve kronik hastalıklarından kaynaklı olarak bağışıklık sistemi zayıflamış ve cezaevinde yaşamını devam ettirememektedir. Yaşamı risk altındadır. Şevket Bilici hem ağır hastalıklarından dolayı hem de Kovid-19’dan kaynaklı riskler nedeniyle serbest bırakılmalı ve tedavisine dışarıda daha iyi koşullarda devam edilmelidir” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.