Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın Eylemleri 411. Haftasında

0 220
image_pdf

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için her hafta düzenledikleri F Oturmasının 411.’sini Siti Gören için gerçekleştirdi.Şube binası önünde yapılan açıklamada “Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “411. F Oturması hasta tutsak Siti Gören serbest bırakılsın” pankartları açıldı, hasta tutsakların fotoğrafları taşındı.

  • HASTA MAHPUSLAR KASITLI ÖLÜME TERK EDİLİYOR

Basın metnini okuyan komisyon üyesi Hatice Onaran, tutsakların sapasağlam girdikleri hapishanelerden genellikle sağ çıkamadığına dikkat çekti. Onaran, “Yetkililer özellikle hasta mahpusları bile bile ölüme terk ediyor ve bunu gizlemeden, açık açık göstererek yapmaya devam ediyor. Hasta mahpusların sağlık sorunlarının giderilmesi için muayene başta olmak üzere tetkik ve tedavileri konusunda ciddi bir adım atmayan yetkililer, hastane sevklerini de işkenceye dönüştürmektedir. Mahpuslar ve özellikle hasta mahpuslar, tek kişilik kafese benzeyen hücre tipi ring araçları ile hastaneye sevk, kelepçe ile muayene dayatılması, muayene sırasında askerin çıkmaması gibi birçok uygulama nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hakkından yararlanmadan, hatta muayene olamadan geri dönmektedir” dedi.

  • HASTA MAHPUSLARA AYRIMCI BİR POLİTİKA UYGULAMAKTA

İktidarın tutsaklar arasında çifte standart uyguladığının altını çizen Onaran, özellikle hem yaşlı hem de ağır hasta tutsaklar için Cumhurbaşkanının yetkisi dahilinde olan “af etme”nin, muhalifler için kullanılmadığına dikkat çekti. Onaran, “Bunun en somut örneği son olarak 1993’te Madımak Oteli’ndeki etkinliğe katılan aydın, sanatçı ve yazarın diri diri yakılması olayının baş sorumlularından Ahmet Turan Kılıç’ın affedilmesidir. Cumhurbaşkanı, ağır hasta, engelli, diğer mahpusların bakımı ile yaşama tutunan ve hatta 80’Ii yaşlardaki onlarca mahpusu görmezden gelerek bu yetkisini kullanmamakta, böylece ayrımcı bir politika uygulamaktadır” diye konuştu.

Van T tipi hapishanesinde bulunan 70 yaşındaki hasta mahpus Siti Gören’in yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için buluştuklarını hatırlatan Onaran, “Siti Gören 2011 yılında gözaltına alınmış ve daha sonrasında tutuklanarak Bitlis Hapishanesine gönderilmiştir. Burada 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilerek tutuksuz yargılanmaya başlamıştır. Siti Gören’ in tutuksuz yargılandığı dava 2018’de Yargıtay tarafından onanarak kendisine 3 yıl 3 ay hapis cezası verilmiş ve ardından 2019 yılının Kasım ayında tekrar tutuklanarak Van T Tipi Kapalı Hapishanesine götürülmüştür. 70 yaşındaki mahpus Siti Gören’in her iki kolunda da platin var. Aynı zamanda şeker ve tansiyon hastasıdır. Hapishane koşullarında bulunduğu her gün sağlık problemleri artmaktadır ve diğer hasta mahpuslara yapıldığı gibi Siti Gören’in de sağlık hakkı ihlal edilerek yaşamı tehdit ediliyor” diye konuştu.

  • 70 YAŞINDAKİ BİR İNSAN NASIL TEHDİT OLUŞTURABİLİR?

Ailesinin Siti Gören’in hayatından endişe ettiğini ve kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak Gören’in çok hasta olduğunu, durumunun her geçen gün daha da ağırlaştığını, kendi ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla karşıladığını ve bir an önce tahliye olması gerektiğini belirtiğini aktaran Onaran, ailenin, “70 yaşındaki bir insan nasıl bir tehdit oluşturabilir?” sorusunun yöneltti.

Onaran, insan hakları savunucuları ve İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu olarak Siti Gören’in ailesinin duyarlılık çağrısına ses verdiklerini kaydetti ve ekledi: “Siti Gören ve diğer tüm hasta mahpuslar amasız fakatsız serbest bırakılsın. Tedavi hakkının önündeki tüm engeller kaldırılsın. Hapishane koşulları düzeltilsin. Hapishanelerden başka tabutlar çıkmasın.”

Açıklama, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Siti Gören serbest bırakılsın” sloganlarıyla sona erdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.