Hambach Ormanı için binlerce kişilik protesto

0 374
image_pdf

Almanya’da 12 bin yıllık Hambach Ormanı’nın kalan kısmındaki ağaçların kurtarılması için binlerce kişinin katılımıyla protesto eylemleri düzenlendi

Almanya’da tehdit altındaki Hambach Ormanı’nda kalan 200 hektarlık alandaki ağaçların kurtarılması talebiyle gösteriler düzenlendi. Ormanın, Alman enerji firması RWE’nin linyit madenini genişletmek için yok edilmesi planlanıyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla Hambach Ormanı’nda iki ayrı noktada düzenlenen eylemlerde “kömür ocaklarına derhal son verilmesi” çağrısı yapıldı.

Perşembe günü Hambach Ormanı yakınlarındaki Düren tren istasyonuna gelen yaklaşık bin gösterici istasyondan ayrılmayı kabul etmeyince polisle karşı karşıya gelmişti. Gösteri için organize edilen bir tren, yolculuğuna Prag’dan başlamış, Viyana’dan ve çok sayıda Alman şehrinden de eyleme katılmak isteyen göstericileri alarak Düren’e varmıştı.

Ne olmuştu?

12 bin yıllık ormanın şu ana kadar yüzde 90’ı yok edildi. Yaşam savunucuları ise geri kalan yüzde 10’luk kısmı kurtarmak için beş yıldır ağaçlara kurdukları evlerde yaşıyorlardı. Ekim ayı başında geri kalan ağaçların kesilmesini protesto eden yaşam savunucularının bulunduğu son ağaç evi de tahliye edilmişti. Ancak Almanya Çevre ve Doğayı Koruma Birliği’nin (BUND) açtığı davadan ağaçların kesilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararının çıkmasıyla polis ormandan çekilmiş ve yaşam savunucuları üç ağaç evi yeniden inşa etmenin yanı sıra yeni barikatlar da kurmuşlardı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.