Gergerlioğlu serbest bırakıldı: Polis zoru kayda geçmedi

0 30
image_pdf

 

Meclis’te sabaha doğru yaka paça gözaltına alınan HDP’li vekil Gergerlioğlu serbest bırakıldı. Polisin gözaltı sırasında kullandığı zor tutanaklara geçirilmedi

Meclis’te “Adalet Nöbeti”nin 5’inci gününde zorla gözaltına alınan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, götürüldüğü Kavaklıdere Polis Karakolu’nda ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gergerlioğlu, sabah saatlerinde uyuduğu odadan abdest almak için lavaboya gittiği sırada Meclis’e gelen yüzlerce polis tarafından gözaltına alındı. Üzerinde eşofmanları olan Gergerlioğlu, lavabodan zorla çıkarılarak götürüldü.

Gergerlioğlu, 17 Mart tarihinde hakkında kesinleşmiş yargı kararının okunması sonucu milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Meclis’te başlattığı oturma eylemi nedeniyle gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında, “Gergerlioğlu’nun Meclis’i terk etmemesi, hala milletvekili gibi davranması, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yapması, canlı yayınlar yapması, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç unsurları olarak gösterildi. Soruşturmada, aynı gün Gergerlioğlu ile birlikte HDP grubunun Genel Kurul’dan çıktıkları sırada “Bijî Serok Apo” sloganları attıkları iddia edildi.

“Propaganda yaptığı” iddia edilerek Meclis’te sabah saat 06.45’te gözaltına alınan Gergerlioğlu, 6 saat süren ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

  • Zor tutanaklara geçrilmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Meclis’te yürüttüğü “Adalet Nöbeti” gerekçe gösterilerek gözaltına alınarak Kavaklıdere Polis Karakolu’na götürülen Gergerlioğlu’nun ifadesinde, polislerce zor kullanılarak gözaltına alındığı yönündeki beyanları tutanağa geçilmedi.

Daha sonra isterse şikayette bulanabileceği iletilen Gergerlioğlu’nun avukatları, yazılı olarak bu duruma şerh düştü. Gergerlioğlu’nun karakoldaki bekleyişi sürüyor.

Gergerlioğlu ifade verirken, HDP milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz, Erol Katırcıoğlu ve Filiz Kerestecioğlu da karakolun önünde bekledi.

  • Savcılık açıklaması:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gergerlioğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterligi tarafindan yapılan suç duyurusu ve eki belgeler ile yazılı ve görsel basından elde edilen diğer bilgi ve belgeler sonucunda, 17.03.2021 tarihinde hakkında verilen kesinleşmiş mahkeme kararının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 60. birleşiminde okunması ile milletvekilliği düşen ancak TBMM binasından ayrılmayan ve ayrılmayacağını da yaptıgı sosyal medya paylaşımları ile açıklayan eski Kocaeli milletvekili Ömer Faruk GERGERLİOĞLU hakkında ‘17.03.2021 tarihinden itibaren gece gündüz aralıksız TBMM binasını terk etmemesi, düşmüş olmasına rağmen Mecliste milletvekili gibi hereket etmesi ile 17.03.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulundan ayrılıp HDP partisi grup katına çıktığı sırada kendisi ile birlikte yürüyüşe geçen gruptan biji serok apo şeklinde sloganlar atılması’ sebepleriyle Türk Ceza Kanununun 262/1, 116/2-4 ve 3713 sayılı Kanunun 7/2. maddeleri kapsamında başlatılan soruşturmada, Cumhuriyet Başsavcılıgımızca Ankara Emniyet Müdürlüğüne verilen talimat ile şüpheli Ömer Faruk GERGERLİOĞLU’nun ifadesinin alınması sağlanmış, ifadesi ikmal edildikten sora şahıs serbest bırakılmıştır.”

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.