GENERAL HAFTER SİRTE KENTİNİ ELE GEÇİRDİ

0 221
image_pdf

General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, bugün ani bir taarruzla yöneldiği Sirte’de ciddi ilerlemeler kaydetti ve kenti sadece üç saatte ele geçirdi.

İlk olarak kent merkezi, Sirte Limanı, Kardabiye Hava Üssü ve yoğun nüfuslu pek çok yerleşim bölgesinin Libya Ulusal Ordusu kontrolüne geçtiği belirtilirken, Ulusal Mutabakat Hükümeti adına savaşan güçlerin doğru düzgün bir savunma çizgisi oluşturamadıkları ve genel olarak çekilmeye başladıkları ve ardından Libya Ulusal Ordusu’na katılan aşiretler ile taraf değiştiren askeri birliklerin etkisiyle kentin tamamının kısa sürede Hafter komutasındaki güçlere geçtiği aktarıldı.

Libya Ulusal Ordusu’nun, Trablus taarruzun sürdürürken aynı zamanda Sirte ve Mısrata’ya yönelerek nihai olarak Trablus’u kuşatması yüksek ihtimal.

UMH’ye bağlı militanların geri çekilirken ellerindeki askeri teçhizatları geride bıraktığı görüldü. Libya Ulusal Ordusu’na bağlı askerler sosyal medya hesaplarından ele geçirilen teçhizatları paylaşırken görüntülerde çalışır durumda olan BMC yapımı bir zırhlı olması dikkat çekti.


image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.