Gebze’de Novares fabrikasında işçiler greve çıktı

0 94
image_pdf

Gebze’deki Novares fabrikasında toplu sözleşme görüşmelerinde patronun düşük zam teklifini kabul etmeyen işçiler greve çıktı.

Kocaeli Gebze’de yılbaşından itibaren süren Toplu İş Sözleşmesi(TİS) sürecinde işçilerin istediği zamda anlaşılamaması üzerine işçiler grev kararı aldı.

Petrol-İş Gebze Şubesinin örgütlü olduğu Novares’teki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri salgın nedeniyle uzadı. Son noktada işçiler 1125 TL seyyanen zam isterken patron 650 TL’de ısrar edince grev kaçınılmaz oldu. Düşük ücreti kabul etmeyen işçiler greve çıktı.

  • ‘9 aylık süre içerisinde çokça fedakarlık yaptık’

Evrensel’de yer alan habere göre işyeri komitesi sözleşme taslağını hazırladıklarını belirten Novares İşyeri Baştemsilcisi Sinan Karataş da şunları söyledi: “Taslaktaki taleplerimiz masada konuşuldu. Pandemi sürecinin etkisiyle 9 aydır konuşuluyor. Biz 9 aylık süre içerisinde çokça fedakarlık yaptık. Bizim bu fedakarlığımıza karşı işverenimiz her defasında kendini gerçi çekti, bir adım bile atmaktan imtina etti. Gelinen noktada tümü ücretle ilgili ve hepsi birbiriyle ilişkili olan 7 tane maddemiz kaldı. İşveren hepsini seyyanen zamma kilitlemek istedi. Taslak hazırlanırken bizim seyyanen zam talebimiz 1250 liraydı. Önceki gün yaptığımız görüşmelerde bizim en son geldiğimiz nokta 1125 lira oldu. Onlar da 400 lira ile başladıkları teklifi en son 650 liraya çıkardılar. Sürecin kilitlenmesiyle grevimizi başlattık. Grevimiz işçi sınıfına hayırlı olsun.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.