FRANSA’DA GENEL GREV BAŞLADI

0 241
image_pdf

Fransa’da süresiz genel grev başladı: Milyonlarca işçi hayatı durdurdu

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin hazırladığı ’emeklilik reformu’nun geri çekilmesi için süresiz genel grev başladı. Ülke genelinde çok sayıda tren, metro ve uçak seferi iptal edildi.

Grev, başta ulaşım olmak üzere güvenlik, sağlık, eğitim, sanayi ve tarım sektörlerini kapsıyor. Çok sayıda sendikanın çağrısıyla gerçekleştirilen genel grev dolayısıyla kamu hizmetleri verilmiyor.

Ulaşım şirketi SNCF’nin açıklamasına göre ülke genelinde çok sayıda tren ve metro seferi iptal edilmiş durumda. Eurostar ve Thalys tren hatları ile Paris metrosunda da bazı seferler iptal edildi.

  • UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ 

Grevlere havaalanlarındaki yer personelleri de katılıyor. Air France ve EasyJet çok sayıda uçak seferini iptal ettiğini duyurdu.

Günlerce sürmesi beklenen grev kapsamında protestolar da düzenleniyor. Bazı sendikalar da üyelerine, Cumhurbaşkanı Macron’un emeklilik reformunu geri çekene kadar greve devam edilmesi çağrısında bulunuyor.

  • HAYATIN DURMASI BEKLENİYOR

Genel grevin, Sarı Yelekliler eylemlerinden sonra Macron’a karşı ülkede hayatı durma noktasına getiren en büyük toplumsal tepki olması bekleniyor.

Bununla birlikte 2018’in Ekim ayında örgütlenen ve 17 Kasım 2018 tarihinde farklı merkezlerde yüz binlerce kişinin yollara çıkmasıyla eylemlerine başlayan Sarı Yelekliler bir yılı aşkındır sokakta.

Söz konusu “reform”, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve bu reformun birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.