Floyd’un Katledilmesi Sonrası ABD’de Polis Merkezi Ateşe Verildi

0 178
image_pdf

Minneapolis’te George Floyd’u öldüren polislerin bağlı olduğu 3’üncü Bölge Karakolu ateşe verildi. Polis, birçok noktayı terk etti, Ulusal Muhafız Askerleri yola çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ortabatı bölgesinde bulunan Minnesota eyaleti kenti Minneapolis’de gözaltına alındığı esnada polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd için düzenlenen eylemler devam ediyor. Protesto gösterileri, siyah Amerikalı Floyd’un polis şiddetiyle hayatını kaybettiği Minneapolis dışına taşarken, Los Angeles, New York, Chicago, Denver gibi büyük kentler dahil olmak üzere, ABD genelinde birçok kentte Floyd’un ölmeden önce söylediği “Nefes alamıyorum” sloganlarıyla protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilerin bir diğer sloganı da “Adalet yoksa barış yok” oldu.

  • Karakol ateş verildi

Minneapolis’teki göstericiler, kentte George Floyd’un ölümüne neden olan polislerin bağlı bulunduğu 3. Polis Karakolunu ateşe verdi. Olaylar sırasında polis göz yaşartıcı gaz kullandı. Protestocuların bölgeyi çevreleyen tel örgüyü indirmesi üzerine, saat 22.00 civarında polis kuvvetleri Lake Caddesi ve Minnehaha Bulvarı kesişimindeki karakolu terk ettiler.

Alevler yarım saat içinde binanın ön girişini tamamen kaplarken, caddenin karşısında bulunan Lake Şarap ve Alkollü İçki Fabrikası da ateşe verildi.

  • Polis bölgeyi terk etti

Floyd’un ölümünden sonra yasada değişim talep eden protestocular, havai fişeklerle kutlama yaparken, polis bölgeyi tamamen terk etti. Beşinci bölge karakolunun verdiği bilgiye göre, karakola yaklaşan bir araçtan ateş açıldı. Kentin başka bölgelerinde gösteriler ve yürüyüşler devam etmekte.

Kentin bağlı bulunduğu Minnesota’nın Valisi Tim Walz “acil durum” ilan ederken, Ulusal Muhafızların görev yapmasına imkan sağladı. Bölgeye 500 Ulusal Muhafız askeri gönderildi.

New York’ta da bir grubun düzenlediği sivil itaatsizlik eyleminde, polis birçok göstericiyi gözaltına aldı.

  • Trump: ateş açarız

ABD Başkanı Donald Trump da, gösterilere karşı sosyal medyadan açıklama yaptı. Trump, şu ifadeleri kullandı: “Arkama yaslanıp mükemmel Amerikan şehri Minneapolis’te yaşananları izleyemem. Tamamen bir liderlik eksikliği örneği. Ya zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey şehri kontrol altına alır ya da bu işi yapması için Ulusal Muhafızları gönderirim. Bu eşkıyalar George Floyd’un anısına saygısızlık ediyor. Bunun olmasına müsaade etmeyeceğim. Vali Tim Walz’la konuştum, ordunun tamamen arkasında olduğunu söyledim. Her türlü zorluğu kontrol altına alacağız ama yağma başlarsa ateş edilmeye de başlanır. Teşekkürler!”

Trump’ın söz konusu paylaşımı, Twitter tarafından “şiddeti yüceltme hakkındaki Twitter Kuralları’nı ihlal ettiği” gerekçesiyle kısıtlandı. Ancak Twitter, paylaşıma eşirim engeli getirmedi. Kullanıcılar, “görüntüle” seçeneğini tıklamaları ardından, Trump’ın ifadelerini görebiliyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.