Dünya Kupası için 6 bin 500 göçmen işçi öldü

0 19
image_pdf

2022’de düzenlenecek Dünya Kupası futbol turnuvası için 2011 yılından beri Katar’a çalışmaya gelen 6 bin 500’den fazla göçmen işçi hayatını kaybetti

Körfez ülkesi Katar, 10 yıl önce Dünya Kupasını düzenleme hakkını kazandığında tüm futbolseverlerin aklına aşırı sıcaklarda dev bir futbol turnuvasının nasıl düzenleneceği olmuştu. Şu anda ise organizatörlerin önünde daha büyük bir sorun var.

Guardian gazetesinin verilerine göre bu süre içinde aralarında Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Sri Lanka’nın olduğu beş Güney Asya ülkesinden Katar’a çalışmaya gelen 6 bin 500’den fazla işçi hayatını kaybetti. Bu rakama 2020’nin son aylarında yaşamını kaybeden işçiler dahil değil.

  • Göçmen işçiler

Geçtiğimiz 10 yıl içinde Katar, büyük ölçüde 2022’deki futbol turnuvasına hazırlık olarak eşi görülmemiş bir inşaat programı başlattı. Yedi yeni stadyuma ek olarak, düzinelerce büyük proje tamamlandı. Yeni bir havalimanı, yollar da dahil olmak üzere sürüyor.

Körfez’de işçi hakları konusunda uzmanlaşmış bir savunma grubu olan FairSquare Projelerinde direktör olan Nick McGeehan ölen birçok işçinin bu Dünya Kupası altyapı projelerinde istihdam edildiğini söylüyor. “2011’den beri ölen göçmen işçilerin çok önemli bir kısmı sadece Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığı için ülkedeydi” dedi.

  • Katar, ‘doğal ölüm’ sayıyor

Katar’ın işçi ölümlerinin çoğunu doğal ölüm olarak sınıflandırması dikkat çekiyor. Göçmen işçilerin çok büyük bir bölümüne otopsi yapılmıyor. Katar hükümetinin kendi avukatlarının 2014 yılında hazırladığı bir raporda, göçmen işçilerin kalp krizi sonucu ölümleri üzerine bir araştırma yaptırması ve yasanın “tüm beklenmedik veya ani ölüm vakalarında … otopsilere izin verecek” şekilde değiştirilmesi tavsiye edildi. Hükümet ikisini de yapmadı.

Katar hükümeti, itiraz etmediği ölü sayısının göçmen işgücünün büyüklüğüyle orantılı olduğunu ve rakamların Katar’da uzun yıllar yaşadıktan sonra doğal olarak ölen beyaz yakalı işçileri de içerdiğini söylüyor.

  • Komite ‘ölümler’e üzülmüş

Katar’da Dünya Kupası’nı düzenleyen komite, stadyum projelerindeki ölümler sorulduğunda, “Tüm bu trajedilerden çok üzüldük ve gerekli derslerin çıkarılmasını sağlamak için her olayı araştırdık. Bu konudaki şeffaflığı her zaman koruduk ve projelerimizde hayatını kaybeden işçi sayısıyla ilgili yanlış iddialara karşı çıktık” ifadelerini kullandı.

  • FİFA: Kaza sıklığı düşük!

Futbolun dünya yönetim organı olan FİFA’nın bir sözcüsü yaptığı açıklamada, işçilerin FİFA projelerindeki haklarını korumaya tamamen kararlı olduğunu söyledi. Kanıt sunmadan, “Şantiyedeki çok sıkı sağlık ve güvenlik önlemleriyle, FİFA Dünya Kupası şantiyelerindeki kaza sıklığı, dünyadaki diğer büyük inşaat projelerine kıyasla düşüktür” diye belirtti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.