DİSK’ten torba yasa eylemleri: Kıdem tazminatıma dokunma!

0 23
image_pdf

DİSK, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve işçilerin kıdem tazminatını hakkını gasbedecek torba yasaya karşı çeşitli illerde basın açıklaması düzenledi

DİSK Meclis komisyonundan geçen ve 25 yaş altı işçiler ile 50 yaş üstü işçilerin esnek çalışmasını öngören böylelikle tazminat ve emeklilik haklarının elinden alınmasına yol açacak tasarıya karşı bir dizi eylemlilik ile karşı çıkıyor. Yasa tasarısı bugün Meclis genel kurulunda görüşülmeye başlanacak.

Ankara

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği önünde bir araya gelen işçiler, “Hükümet yasanı al başına çal”, “Tazminat hakkımız gasp edilemez” sloganları ile eylem yaptı. Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, kazanılmış haklarını gasp ettirmeyeceklerini söyledi.

Eskişehir

Eskişehir’de DİSK’e bağlı sendikalar “Dokunma kıdem tazminatıma! Dokunma emeklilik hakkıma! Dokunma çocuklarımın haklarına! Torba yasa geri çekilsin!” diyerek işçilerin emeklilik ve kıdem hakkının ortadan kaldırılmasını ön gören AKP’nin torba yasa teklifine karşı açıklama yaptı. DİSK Eskişehir Bölge Temsilciliği adına açıklama yapan Genel-İş Eskişehir Şube Başkanı Günay Ayaz “Başta işçiler-emekçiler olmak üzere tüm ülke salgının ve depremin yarattığı ağır sorunlar ile boğuşurken, ülkeyi yönetenlerin gündeminin de bunlar olmasını bekliyoruz. Ancak maalesef onların gündemi başka. Kıdem tazminatımız ve emeklilik hakkımız bir kez daha tehdit altında. Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifiyle, işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken işçilerin en temel hakları gasbedilmek isteniyor” dedi.

İstanbul

İstanbul’da Kadıköy’de bir araya gelen DİSK üyeleri tasarıya karşı basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’da katıldı. Açıklamada çocuklarımızın kıdem tazminat hakkına dokunma pankartları açıldı.

Burada konuşan Arzu Çerkezoğlu, “25 yaş altındaki genç işçilerin yaptığı kısmi çalışmalar emekliliklerine yansımayacak. İktidarın yapması gereken gençlerimize iş bulmaktır. Bu çalışmalar karşısında insanca bir yaşam sağlamaktır. Onları güvencesiz ve kölece çalıştırmaya mahkum etmek değildir” ifadelerini kullandı.

 

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.