Direnen kazanır: Somalı madencilerin alacakları yatırılmaya başlandı!

0 29
image_pdf

Kıdem, ihbar tazminatı gibi alacaklarını alamayan Somalı maden işçilerinin iki yıl boyunca sürdürdüğü direniş sonuç verdi. Bugün 2391 maden işçisinin alacakları verildi, 1300 maden işçisinin alacakları ise hesaplanarak en kısa zamanda verileceği duyuruldu

İki yıl boyunca direnen Somalı maden işçilerinin direnişi kazanım ile sonuçlandı. Haklarını alamayan Soma Kömür A.Ş’ye bağlı çalışan yaklaşık 3500 işçinin 2391’inin alacakları verildi. 1300 maden işçisinin alacakları ise hesaplanarak en kısa zamanda verileceği duyuruldu.

Somalı direnen maden işçilerinin kazanımını katıldığı bir programda Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal şu ifadeler ile duyurdu:

“Uzun bir süredir verdiğimiz mücadelede geçtiğimiz yıl 2100 madencinin tazminatları yatırılmıştı. Tazminatları verilmeyen yaklaşık 3500 madenci için 2 yıldır vermiş olduğumuz mücadele sonucunda bugün işçi arkadaşlarımızın alacakları yatırılmaya başlandı. 2391 madencinin tazminatı yatırıldı. 1300 maden işçisinin de tazminatlarında işçi arkadaşların itirazları üzerine tekrardan tazminatların hesaplanması yapılarak en kısa zamanda yatırılması için takipteyiz. Bağımsız Maden-İş Sendikası olarak mücadeleye destek veren, katılan tüm dostlara, yoldaşlara teşekkür ederiz. Şunu da belirtmek isteriz 7 yıl gibi uzun bir sürede sarı sendikaların mağdur ettiği, sorunların çözülmediği, sorunların kararlı bir mücadele ile başarılabildiğini gösteren maden işçilerine de ayrıca teşekkür ederim.”

TKİ’den açıklama

Türkiye Kömür İşletmelerinden yapılan yazılı açıklamada, tazminat alamadan işten çıkarılan Soma Kömür İşletmelerine bağlı, Atabacası, Işıklar ve Geventepe maden ocakları çalışanlarına ödeme yapıldığı bildirildi. Ödeme hak eden kişi sayısının 3 bin 624 olduğu belirtilerek, “Toplam 150,6 milyon TL ödeme yapılacak. Bugün itibarıyla 2 bin 395 kişiye toplam 102 milyon TL ödeme yapılarak işçilerin banka hesaplarına yatırıldı” denildi. Diğer işçilerin ödemelerinin ise kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

Ne olmuştu?

Somalı madenciler yıllardır ödenmeyen tazminatları için 12 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya yürüyüş başlatmış ancak yürüyüşleri engellenmişti. Daha sonra direnişe geçen madenciler direnişleri boyunca Hükümet ve TTK yetkilileri ile görüşmüş ancak görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştı. Madenciler son olarak 16 Kasım 2020’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüşmüş, görüşmeden sonra alınan söz üzerine direnişe ara verilmişti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.