Cumartesi Anneleri | Hasta mahpusları serbest bırakın

0 474
image_pdf

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu olarak her hafta bir hasta mahpusun durumunu paylaşarak kamuoyunu, basını ve hapishanelere duyarlı kesimleri bilgilendiriyor, yöneticileri, idarecileri göreve çağırıyoruz. Başta ağır hasta mahpuslar olmak üzere; yaşam hakkı ihlalinin önlenmesi ve tedaviye erişim hakkının önündeki engellerin kaldırılması için hasta mahpusların biran önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

313. Hafta F Oturmamızda hasta Mahpus Turgay Deniz’in durumunu paylaşacağız.
Turgay Deniz; İstanbul Sultanbeyli’de ikamet etmekteyken, Ankara Şereflikoçhisar savcılığının başlattığı 2015 tarihli soruşturma nedeniyle 13 Şubat 2018 tarihinde “talimatlı olarak ifadesi alınmak üzere” Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürlüğünce evinden alınarak Kartal Anadolu Adliyesine götürülüyor. “Ankara Sulh Ceza Hakimliği”nce Segbis aracılığıyla ifadesi alındıktan sonra tutuklanarak, Maltepe 1 Nolu L Tipi Hapishanesi’ne konuluyor.
1983 Mutki/Batman doğumlu Turgay Deniz tutuklanmadan önce yüzde 80 engelli bir tüberküloz hastasıdır. Ve istanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesinden aldığı raporu bulunmaktadır.
Tüberküloz hastalığı nedeniyle sol akciğeri işlevsiz ve harap olmuş durumdadır. Sağ akciğerinde ise Lezyon bulunmaktadır ve tüpe takılı vaziyette yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca vücudunda açık yarası da vardır. Yarasına pansuman yapılması, hastalığının tedavisi için sürekli doktor kontrolünde olması gerekiyor. Turgay Deniz’in tedavisi için hijyenik ortamın yaratılması zorunluluktur. Maltepe 1 Nolu L Tipi Hapishanesi idaresi tarafından pansuman ve ilaçları hastanın kendisine verilmiştir.
Tekbaşına kendi pansumanını ve tedavisini yapma imkanı olmadığı gibi birlikte kaldığı 9 kişinin de yaşamı risk altındadır. Çünkü “Verem Hastalığı” bulaşıcı bir hastalıktır ve hızla yayılma riski taşımaktadır. Kaldığı ortamda yarasının da iltihaplanma riski sözkonusudur. Yanında kalanlar yara iltihaplarının koktuğunu söylemektedirler. Turgay Deniz’in son günlerde ise tırnakları ve dudaklarında morarma başlamıştır.
Bu ağır hastalık durumu ve tutukluluk haline itiraz eden Avukatı Burcu Gül; Müvekkili Turgay Deniz’in tutukluluğunun kaldırılması ve tedavisinin yapılabilmesi için 2 defa savcılığa itiraz etmiş fakat 2 defasında da itirazı reddedilmiştir.
Yine ailesi ve avukatı altarnatif ropor almak için TİHV(Türkiye İnsan Hakları Vakfı)’na da başvuruda bulunmuştur.
Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak, hasta mahpusların sağlığa erişim haklarının önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Ağır Hasta mahpuslara yaşatılan bu insanlık trajedisinin üstünü kapatmaya çalışan yetkillilere sesleniyoruz: “Serbest bırakmadığınız her hasta mahpus bugün değilse yarın aramızdan sessizce ayrılacak. İnsanlık suçu işlemeyin.Yasaları uygulayın. Hasta mahpusları serbest bırakın.”
Hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar biz insan olmanın en temel sorumluğuyla, tüm hasta mahpusların sesi olmayı sürdüreceğiz.
Turgay Deniz Serbest Bırakılsın!
Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın!
Yaşam Hakkı İhlaline Son!
Sağlığa Erişim Hakkı Engellenemez!

kaynak nethaberajansı

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.