Cem Bialetti işçileri bugün greve çıktı

0 21
image_pdf

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğunu Cem Bialetti fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün greve çıktı.

Kocaeli’de bulunan Cem Bialetti fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası ile sürmekte olan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler bugün greve çıktı.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan ve mutfak eşyaları üreten Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ve 61 işçinin çalıştığı Cem Bialetti fabrikasında 11 Kasım 2020 günü başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine arabulucu süreci başladı. Bu süreçte de anlaşma sağlanamaması üzerine Cem Bialetti işçileri bugün grev çıktı.

Aynı işyerinde, 2016 yılında da toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış ve greve çıkılmıştı. Son olarak 2019 yılı Mayıs ayında yine greve çıkılmış ve Cem Bialetti işçilerinin talepleri 17 günlük grev sürecinin sonunda karşılanmıştı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, sendikalarının toplu sözleşmeyi masada bitirme çabalarının sonuçsuz kaldığını kaydetti. Cem Bialetti patronu ile dün yapılan görüşmelerden de sonuç alınamadığı ifade edilen açıklamada, patronun Cem Bialetti işçilerinin kabul edebileceği bir teklif vermediği, patron tarafından verilen ücret teklifi, resmi enflasyon oranının bile gerisinde kaldığı belirtildi.

Cem Bialetti işçilerinin ücret zammı talebi 6 aylık dönem için ikramiye dahil net 643 TL olduğunu, yüzde 18,5 oranına denk geldiğini kaydeden sendika, “İşveren tarafından ise yıllık olarak ikramiye dahil net 514 TL’lik teklif verilmiştir ve bu miktar yüzde 14,48 oranına denk gelmektedir. Yıllık resmi enflasyon oranının yüzde 14,60 olarak gerçekleştiği bir dönemde yüzde 12,32 oranında bir ücret zammı sefalet koşullarında yaşamak ve reel ücret kayıplarının artması demektir. Böylesi bir teklifin kabul edilemeyeceği açıktır” denildi.

Birleşik Metal-İş, “İşçilerin sürekli olarak yoksullaştığı, gelir kaybına uğradığı bir dönemde işveren oldukça düşük oranlı ücret zammı teklifleri yerine Cem Bialetti işçilerinin kabul edilebileceği bir ücret teklifi vermelidir. Aksi durumda, önceki yıllarda olduğu gibi Cem Bialetti işçileri, grevi haklarını alana kadar sürdürmekten çekinmeyeceklerdir” diye vurguladı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.