Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım Tahliye Oldu

0 210
image_pdf

Yaklaşık iki yıldır tutuklu bulunan PSAKD Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım’ın ilk duruşması bugün görüldü. Çağlayan Adliyesi’nde saat 10.00’da başlayan duruşmada Yıldırım tahliye edildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube Başkanı Zeynep Yıldırım, 26 Temmuz 2018’den tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi’ne konulan Yıldırım daha sonra Gebze Cezaevi’ne sürgün edilmişti.

Yıldırım’ın duruşması bugün (20 Nisan) saat 10.00’da, İstanbul Çağlayan Adliyesi, 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti Yıldırım’ın tahliyesine karar verdi.

Duruşma öncesi Aleviler ve kimi sanatçılar tarafından Zeynep Yıldırım ile dayanışma çağrıları yapılmıştı.

Bu arada Zeynep Yıldırım ile dayanışmak için Çağlayan Adliyesi’ne gidenler arasında Zeynep Yıldırım’ın eşi Haydar Yıldırım, Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan yöneticiler, Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Sözcüsü Bülent Felekoğlu, Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksel Fidan, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, Bağcılar Cemevinden Eren Yıldırım Dede, Ali Çiftçi, Sadegül Çavuş bulunuyor.

  • DURUŞMA SONRASI ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMALAR YAPILDI.

Zeynep Yıldırım’ın Avukatı Berrak Çağlar, “Zeynep Yıldırım ve diğer müvekkillerimizin yargılaması yapıldı. İtirafçı beyanlarıyla 2 yıldır tutuklu olan müvekkillerimiz tahliye oldu. Bir kez daha hukuksuzluğu gördük. Bu adaletsizliklerin peşinde olacağız” dedi.

ADFE genel Başkanı Celal Fırat, “Geç gelen adalet adalet değildir. ama mutluyuz. Binlerce insan cezaevlerinde. Bir delil olmadan tutuklular, diğer arkadaşların da çıkarılmasını istiyoruz. Ceza infaz yasası çıkarıldı. Bizlere karşı haksızlık yapan herkes dışarıda ama toplumun hakkını savunan herkes içeride. Bu ülkeye artık adaletin gelmesi lazım” dedi.

Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksel Fidan da, Zeynep Yıldırım’ın tahliyesinin sevindirici olduğunu belirterek, adaletsizliğe dikkat çekti.

  • KEZBAN BEKTAŞ: KIZIMLA GURUR DUYUYORUM

2 yıl önce evi basılarak tutuklanan Zeynep Yıldırım için annesi Kezban Yıldırım, cemevi bahçesinde oturma eylemi yaptı.

PİRHA’ya yaptığı açıklamarda “Kızım değil cemevine idrarını yapanlar tutuklansın” diyen Bektaş, “Kızımın PSAKD Armutlu Cemevinin başkanı olması ve Alevi olması suç mu? Ben de onun annesi olarak burada onu bekliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün koronavirüs salgını nedeniyle evde kalan ve duruşmaya katılamayan 80 yaşındaki Kezban Bektaş, kızı Zeynep Yıldırım’ın tahliye edilmesi sonrası PİRHA‘nın sorularını yanıtladı.

Kezban Bektaş, “Bir annenin duygusu ne olur? Çok sevindim. Herkese çok teşekkür ederim. Bizimle olanlara, destek verenlere, halkımıza, PİRHA’ya çok teşekkür ederim. Haksızlığa uğrayan herkes serbest bırakılsın. Kızımla, sizlerle, halkımızla gurur duyuyorum” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.