Amele pazarındaki işsizler: Bize ‘müjde’ iş

0 102
image_pdf

Erdoğan’ın açıkladığı doğalgaz ‘müjde’sini Ankara’daki amele pazarlarındaki işsizlerden Burhan Yıldırım, ‘Biz ne yiyeceğiz. Bize müjde olmadı, bize müjde iş’ sözleriyle karşıladı

Ankara’da işsiz olan kişilerin günlük işlerde çalışmak için beklediği yerlerden biri Dışkapı semtindeki ‘Amele Pazarı’. Yıllardan bu yana var olan bu insan pazarındaki kalabalığın sayısı koronavirüs salgını ile birlikte daha da artarken, ülkedeki ekonomik krizle artan işsiz sayısı ile doğru orantılı olarak pazarda bekleyenlere de her gün yenileri ekleniyor. Amale pazarındaki işsizler Mezopotamya Ajansı (MA’)ndan Emrullah Acar’a konuştu.

Çoğunluğunu lise mezunu gençler ve orta yaşlı kişilerin oluşturduğu pazarda farklı uyruklardan insanlarla da karşılaşmak mümkün. Öyle ki günlük yevmiyeler de etnik kimlikler üzerinden belirleniyor.

Türkiye uyruklu olanlar gittikleri günlük işlerden 130-150 TL arasında yevmiye alırken, pazarın “ötekileri” olan göçmenlerin aldıkları yevmiye ise 60 TL’yi geçmiyor.

Soy ismini vermek istemeyen Özbek uyruklu Ashan adlı bir işçi, düşük yevmiye ile çalışmak zorunda kalmalarına rağmen zaman zaman bu parayı bile alamadıklarını dile getirdi.

  • ‘Her gün daha fazla kişi geliyor’

Mikrofon uzattığımız işçilerin çoğu ‘tutuklanırım’ kaygısı ile konuşmaya korkuyor. İçerisinde bulundukları durumu ancak kameranın kapanmasıyla anlatmaya başlıyorlar. Gündemlerinde yer alan konu ise, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı TayYip Erdoğan’ın Karadeniz’de bulunduğunu dün “müjde olarak duyurduğu doğalgaz rezervi var.

Yaptığımız sohbette işçilerden biri, ekonomiye dair Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği “Türkiye tırmanışta” sözlerini hatırlatıyor. “Eğer Türkiye tırmanışta ise, neden buraya her gün daha fazla kişi geliyor?” diye soran işçi, şunları ekliyor: “Eskiden sayımız burada 20-30 iken, şu anda 100’leri buluyor.”

Ona göre, asıl tırmanış işçi duraklarında bekleyenlerin sayısında. Onu onaylayan diğerleri için içerisinde bulundukları yoksulluk ve yoksunluğa rağmen en büyük müjde ise ülkeye “barış”ın gelmesi.

Amele Pazarı’na 15 dakika yürüme mesafesinde olan bir diğer işçi durağı Ulus semtindeki Haci Bektaşi Veli Camii’sinin önü. Burada da tablo aynı.

Her gün sabah 06.00 dolayında günlük iş bulmak için buranın yolunu tutanlardan biri 24 yaşındaki lise mezunu Burhan Yıldırım. Ailesinin maddi durumundan dolayı istemesine rağmen üniversite okuyamadığını anlatan Yıldırım, çoğu zaman iş bulamadığını, öyle ki son bir haftadır iş bulamadan eve geri döndüğünü belirtti.

  • ‘Biz ne yiyeceğiz’

İş bulmak için İŞKUR’a başvurduğunu, ancak yetkililerin kendisine yardımcı olmadığını söyleyen Yıldırım, pazarda iş bulmadığı günlerde maske aparatı sattığını, ancak bu kez de zabıtalarca engellendiğini aktardı.

Yıldırım, içerisinde bulunduğu durumdan “Evden çıkmayın dediler, evden çıkmasak biz ne yiyeceğiz? Hane başı bazı kişilere para dağıtıldı ama benim gibi bekar olanlar hane olmadığı için yararlanamadı” sözleriyle yakındı.

Kendisine Erdoğan’ın müjdesini sorduğumuzda verdiği yanıt ise şu oldu:  “Biz ne yiyeceğiz. Dün ‘müjde’ diye bir şey açıklandı. Bize müjde olmadı, bize müjde iş. Doğalgazı ben ne edeyim cebimde para olmadıktan sonra.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.