Afrin’de “toplu mezar” bulundu iddiası

0 86
image_pdf

T.C. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), resmi Twitter hesabı ve Anadolu Ajansı (AA), Türkiye’nin “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla 20 Ocak 2018’de Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyonda yaşamını yitiren YPG-YPJ ve sivil halkın cenazelerinin bulunduğu Avesta Mezarlığı’nı, ‘toplu mezar’ olarak servis etti.

MSB ve AA’nın 14 Temmuz’da “Afrin’de 35 kişinin gömüldüğü toplu mezar bulundu” başlığıyla servis ettiği haberde, “YPG/PKK, kontrol ettiği bölgelerde eli silah tutan herkesi saflarına katılmaya zorluyor, karşı çıkanları infaz ediyordu” diyerek, mezarlıkta çıkarılan cenazelerin infaz edildiği iddia edildi.

Bir sonraki gün “Afrin’de toplu mezardan çıkarılan ceset sayısının 61 olduğu açıklandı” başlıklı haberi servis eden AA, haberinde Afrin Yerel Meclisi Başkanı Muhammed Şeyh Raşid’in “Cenazeler toplu bir şekilde gömülmüşler, poşetler içinde üst üste atılmıştı, toplu mezara koyup üzerlerini kapatmışlar” açıklamasına yer verdi.

Güvenlik nedeniyle adı paylaşılmayan bir yurttaş da, yoğun bombardımanlar nedeniyle cenazelerin bu mezarlıkta defnedildiğini dile getirdi.

  • Cenazelerin nereye götürüldüğü bilinmiyor

Konuya ilişkin açıklama yapan Fırat Bölgesi Şehit Aileleri Meclisi, cenazelerin Türkiye’nin Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği operasyonda yaşamını yitiren YPG’lilere ait olduğunu belirterek, mezarlığın tahrip edilmesine tepki gösterdi.

Açıklamada, Afrin’de insanlık suçu işlendiği belirtildi.

Mezarlıktan çıkarılan cenazelerin nereye götürüldüğü ise bilinmiyor.

Mezopotamya Ajansı da konuya dair Afrinlilerle yaptıkları görüşmelerde onların da bu bilgiyi teyit ettiklerini yazdı.

Afrinliler, saldırılar altında yaşamını yitirenlerin dini vecibelerini yerine getiremediğini, birçok cenazenin daha sonra taşınabilmesi için çuvallar ile defnedildiğini kaydetti.

Öte yandan söz konusu alanın 2018 yılına ait fotoğraflarda mezarlık olduğu görüldü.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.