ABD’nin Kukla Devleti Kosova’da Neler Oluyor?

0 206
image_pdf

Uluslar arası planda 1990’lara kadar süren “suni denge” Sovyetlerin dağılması ile emperyalist-kapitalist kamp lehine döndü.* Dünya halklarının baş düşmanı ABD, Balkanlar, Kafkasya, Orta doğu ve Afrika’da dizginsiz bir yağma ve talana girişti. Onlarca ülke işgal edildi. Sosyalizmde bir arada kardeşçe yaşayan halklar Irkçı ve faşist kışkırtmalarla birbirine düşürüldü. Ve birbirlerini boğazladılar.

Yugoslavya’nın çektiği acılar ise en trajik olanıdır. Josip Broz Tito, halkıyla birlikte 17 Nisan 1941 günü faşist Hitler tarafından işgal edilen ülkesini partizan (gerilla) savaşıyla kurtarmıştı. Josef Broz Tito’nun Alman işgali sonrası kurduğu Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, 6 cumhuriyet ve 2 özerk bölgeden oluşan federal bir devletti.

Yugoslavya, onyıllar sonra 1990’larda bu kez ABD işgaline uğramıştır. CIA tarafından kışkırtılarak kendi aralarında boğazlaşmaya itilen Yugoslavya halkları, tam bir etnik kargaşa yaşamışlar, binlerce kişinin öldürüldüğü, tecavüze uğradığı kirli bir savaş sırasında korkunç acılar çekmişlerdir. Sonunda ABD emperyalizmi öncülügünde bölgeyi işgal eden NATO güçleri, Yugoslavya’nın varlığını tamamen sona erdirerek, kukla devletçiklerin yer aldığı bir coğrafya yaratmışlardır. Balkanlardaki ABD Kuklası devletçiklerden biride Kosova’dır.

EMPERYALİZMİN KUKLA DEVLETİ KOSOVA’NIN HİKAYESİ

ABD ve NATO tarafından silahlandırılan Kosova Kurtuluş Ordusu adı verilen ırkçı, faşist yapılanma UÇK, Yugoslavya’dan geriye kalan coğrafyada ırkçı ve faşist teröre başlar. Bu ırkçı, faşist güruhla savaşan ve adı artık Sırbistan olan ülke, ABD, Almanya ve Fransa tarafından uyarılarak topraklarını tamamen Birleşmiş Milletler (BM) denetimine açması yönünde tehdit edildi. Tehditlere boyun eğmeyen Sırbistan, 1999 yılında 78 gün boyunca NATO tarafından bombalandı. 9 yıllık Birleşmiş Milletler idaresinin ardından 17 Şubat 2008’de “sözde bağımsızlığını” ilan eden Kosova, ABD kuklası bir devlet olarak böylece kurulmuş oldu.

Kosova’nın nasıl bir amaçla kurulduğu ve nasıl bir ülke haline geldiğini anlamak için ise tek bir örneğe bakmak yeterli. Başkent Priştine’nin güneyindeki ABD’ye ait Bondsteel Üssüne…

BONDSTEEL ÜSSÜ

Kosova’nın başkenti Priştine’nin güneyinde Ferizovik veya Ferizaj adıyıla anılan kentte, adını ABD’nin Vietnam işgalinde yaralı olarak kurtulan James Leroy Bondsteel’den alan (1947-1987) bir askerî üs bulunur. Sırbistan’a NATO saldırısının gerçekleştiği 1999 yılında kurulan Bondsteel üssü Balkanlardaki en büyük ABD üssüdür. Kampın inşasının önemli bir kesimini Irak işgalinde yer alan Kellogg Brown & Root (KBR) şirketi üstlenir. Yaklaşık 4 km² alana inşa edilen kamp için iki tepe düzleştirilmiş ve aralarındaki vadi toprakla doldurulmuştur. Kampın etrafı 2.5 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrilidir, aynı anda 52 helikopterin iniş kalkış yapacağı altyapıya sahiptir, üs 7 bin kişi kapasitelidir. Üsle ilgili bilinen ama telaffuz edilmeyen bir diğer gerçek ise burasının Avrupa’da bir Guantanamo Hapishanesi benzeri bir yapıda olmasıdır. Haklarında kesinleşmemiş hükümler olarak üsse getirilen tutuklular hiçbir yasal hakları olmaksızın yasadışı olarak alıkonulmakta, sayısız işkenceden geçirilmekte ve bazıları da “kaybedilmektedir”. Kampın alenen CIA tarafından özel bir hapishane olarak kullanıldığı, 2002 yılında kampı ziyaret eden Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu üyesi Alvaro Gil Robles tarafından da teyit edilmiştir.

EMPERYALİZMİN TAŞERON ORDUSU TSK

NATO üyesi ve ABD kuklası bir devlet olan Türkiye ise, 1999 yılında Yugoslavya’nın NATO tarafından bombardımanına aktif olarak F-16 savaş uçaklarıyla katılmıştır. Emperyalizmin çıkarlarınca darmadağın edilen coğrafyalardan biri olan Balkanlara müdahale KFOR adı verilen Kosova Gücü eliyle gerçekleştirmiştir. TSK bu güce 540 silahlı personeliyle doğrudan katılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri TSK, Emperyalist saldırganlığın ve işgalin aleti ve taşeronu olma misyonunu 2. Paylaşım savaşı sonrası elde etmiştir. Kore’nin Amerikan emperyalizmi tarafından işgal edilmesi ve bölünmesi sonrası Türkiye, ABD tarafından ödüllendirilerek NATO üyeliğine kabul edilmiştir. O tarihten bu güne Türk Silahlı Kuvvetleri “Dünya barışına destek” misyonu adı altında “NATO Cumhuriyeti” ABD kuklası, yeni-sömürge ülkelerin (Türiye’de, yeni-sömürge bir ülkedir.) asker, polis ve jandarma birliklerine eğitimler vererek hem emperyalizmin verdiği görevleri yerine getirmekte hem de emperyalizmin sofrasındaki artıklarla beslenen bir avuç işbirlikçi tekelci burjuvazi için yeni pazarlar açmakta.

Kosova bugün, gırtlaklarına kadar suça batmış eli kanlı bir sicile sahip UÇK ve onun liderleri olan suç baronu politikacıların cirit attığı sözde bağımsız bir devlettir. Ülkedeki Politikacıların neredeyse tamamı ırkçı, faşist ve çete bir yapılanma olan eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanları veya militanları.

10 Aralık 2022 tarihinde sosyal medya hesabı facabook’ta, Kosova’daki gelişmelerle ilgili paylaşım yapan eski UÇK’li bugün Kosova Başbakanı Albin Kurti: “Kosova Avrupalı, demokratik ve Amerikan yanlısı bir devlettir. Sırbistan sahip olduğu liderlikle otokratik, Asya yanlısı ve militandır.” değerlendirmesi ile Kosova’da neler oluyor sorusunu açıkça ortaya koymuştur.

27/12/2022

-Arda Yumurtacı-


* Dünya iki kutuplu kampa bölünmüştür. Bir tarafta dünya halklarının baş düşmanı ABD ve NATO, diğer tarafta emperyalizme, faşizme ve kapitalizme karşı direnen dünya halkların devrim cephesi var. (Dünya, 90’lar sonrası ABD/NATO ekseninde şekillendirilmiştir. Rusya’nın, Ukrayna‘ya yönelik askeri operasyonu bütün taşları yerinden oynatmıştır. Elbette 30 yıllık ara dönem de halkların direnişi ABD’nin hedeflediği sonuçları elde edememesinde esas faktördür.) “İki kutuplu dünya” olgusu etraflıca bir yazının konusu olarak ayrıca ele alınacaktır.

Proletaryanın felsefesi diyalektik ve tarihsel mataryalizmdir. Biz Marksist Leninist’iz, devrimciyiz, sosyalistiz, Marksizmin-Leninizmin sağına soluna kulplar takan ara dönem ideoloji ve akımların (Post-modern ve liberal) devri kapanmıştır. Marksist-Leninist yöntem dünyayı hem yorumlamak hem de değiştirmek için yeterli imkanlara sahip son derece derinlikli bir doktrindir.


image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.