19 ARALIK CEZAEVLERİ KATLİAMINDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

0 194
image_pdf

19-22 Aralık direnişçileri, yaşanan katliamın 19’uncu yıldönümünde, İstanbulda bir araya gelerek yaşamını yitirenleri andı, yaşadıkları süreci anlattı.

Etkinliğe, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, direniş ve katliama tanıklık etmiş insanlar katıldı. Salona “Yaşasın Direniş, Yaşasın Siper Yoldaşlığı”, “19-22 Aralık şehitleri ölümsüzdür” pankartları asıldı.

Etkinlik, saygı duruşunun ardından, yapılan sinevizyon gösterimiyle devam etti. Çanakkale Hapishanesi’nde katliama tanıklık etmiş Tuner Tekin, o dönem yaşananları anlattı. Dönemin bir başka tanığı olan Mürvet Küçük ise, bulunduğu Ümraniye Hapishanesi’nde saldırıların kadın koğuşuna yoğunlaştığını söyledi. Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri de söz aldı.

Konuşmaların ardından etkinlik müzik dinletisi ile son buldu.


Devletin “Hayata dönüş” olarak nitelendirdiği bu operasyon 20 hapishanede birden başlatıldı. 28 devrimci tutsak yakılarak, kurşunlanarak katledildi. Yüzlercesi kurşunla, gaz bombasıyla ve değişik saldırı aletleriyle yaralandı. 19-22 Aralık Katliamı ve Direnişi süresince ve öncesinde başlayıp yıllarca süren ölüm oruçlarında toplam 122 direnişçi devrimciler şahsında tüm toplumu teslim almaya dönük bu saldırganlığa karşı mücadelede ölümsüzleşti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.