Şair Taniel Varujan “ Bir saat içinde döneceksiniz”

0 519
image_pdf

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

(683. Kez Galatasaray’dayız

İttihat ve Terakki hükümetinin İçişleri Bakanı Talat Bey’in emriyle 24 Nisan 1915 tarihinde başlatılan ve sonrasında da devam eden operasyonlarda İstanbul’da 250 Ermeni aydın polisler tarafından “ Bir saat içinde döneceksiniz” denilerek evlerinden gözaltına alındı.

Onların çoğu bir daha evlerine dönemedi.

Gözaltına alındıkları andan itibaren başlarına geleceklerden hükümetin sorumlu olduğu bu insanlar, Ermeni toplumunun en saygın isimleri ve kanaat önderleriydi.

Milletvekili, yazar, şair, avukat, doktor, gazeteci, eczacı, müzikolog, yayıncı, siyasetçi olan bu aydınlar Osmanlı toplumunun da en parlak beyinleriydi.

683. Haftamızda 24 Nisan 1915 gecesi Pangaltı Nalbant Sokak’ta bulunan Karavela Apartmanındaki evinden gözaltına alınarak karakola götürülen 31 yaşındaki Şair Taniel Varujan şahsında evlerine geri dönemeyen, bir mezar taşları bile olmadan yok olup giden İstanbullu Ermeni aydınlar için buluşacağız.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; “ 103 yıl geçse de aradan, bu toprakların şairi Taniel Varujan’ı unutmadık!” diyen sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

Tarih : 28 Nisan 2018 (Cumartesi)
Saat : 12:00
Yer : Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.