‘Êzidîler tekrardan katliama uğrayabilir’

0 500
image_pdf
 Midyat’taki AFAD kampında olan bin 200 Êzidî’nin DAİŞ’in kontrolündeki yerlere sınır olan Hatay ve Kilis’teki kamplara taşınmak istenmesine tepki gösteren Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu üyesi Şükran Mızrak, “Êzidîler tekrardan katliama uğrayabilir” dedi.

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’e düzenlediği saldırıda binlerce Êzidi katliama maruz kalırken, binlercesi ise DAİŞ’e esir düştü. Saldırıyı 73’üncü ferman olarak tanımlayan Êzidîler, saldırı sonrası Şengal’den başka ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Türkiye’ye göç eden bin 200 Êzidî de Diyarbakır’da o dönem Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) bağlı Yenişehir Belediyesi’ne ait Fidanlık Kampı’na yerleştirildi. Burada ihtiyaçları giderilen ve acılarının biraz daha dindirilmesine yardımcı olunan kamp yerleşkesi, Yenişehir Belediyesi’ne atanan kayyumla birlikte kapatıldı. Kampta bulunan bin 200 Êzidî 2016 yılının son ayında Mardin’in Midyat ilçesindeki AFAD kampına gönderildi. Yaklaşık iki yıldır Midyat’taki kampta yaşamını sürdüren Êzidîler, bu kez de DAİŞ’in elindeki yerlere sınır komşusu olan Kilis ve Hatay’da bulunan kamplara yerleştirilmek isteniyor.

Midyat’tan başka kamplara taşınmalarına tepki gösteren Êzidîler ise Midyat’taki Êzidî köylerinde yaşamlarını idame etmek istiyor. DAİŞ tarafından esir alınan Êzidî kadınlara ilişkin yıllardır mücadele yürüten Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu üyelerinden Şükran Mızrak, Êzidîlerin Kilis ve Hatay’daki kamplara taşınması durumunda yeniden katliama uğrayabileceklerine dikkat çekti.

‘ZORLA GÖÇ ETTİRİLİYORLAR’

 

Fidanlık Kampı’nda Êzidîlerin kendi yaşamlarını inşa ettiklerini belirten Mızrak, “Tam da buraya alıştıktan sonra kayyumların gelişiyle birlikte Êzidîler tekrardan bir göçe maruz kaldı. Midyat’a zorla göç ettirildiler. Midyat’taki kampa götürülmelerine ilişkin Êzidîler bize ‘Bu taşınma bizim için 74’üncü fermandır. İstemediğimiz bir yere götürülüyoruz. Biz de bu durumu 74’üncü ferman olarak görüyoruz’ demişti. Şimdi de tekrardan zorla göç ettiriyorlar” diyerek, yaşananlara karşı tepkisini dile getirdi.

‘CEZAEVİ HAYATI GİBİ’

 

Midyat’taki kampta Êzidîlerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Mızrak, Êzidîler ile görüştüğünü ve kampı “İkinci bir Şengal” olarak tanımladıklarını belirterek, kampta yaşadıkları zorluklara işaret etti. Êzidîlerin Midyat kampında istedikleri gibi yaşayamadıklarını aktaran Mızrak, “Kamp hayatı, onlar için cezaevi hayatı gibidir” dedi.

‘ENDİŞELENİYORLAR’

 

Êzidîlerin Midyat’tan DAİŞ’in kontrol ettiği yerlere sınır olan Kilis ve Hatay’daki kamplara yerleştirilme durumuna da tepki gösteren Mızrak, “Diyarbakır’da iken kendilerini daha güvenli hissediyorlardı. Zorla Midyat kampına götürüldüler. Şimdi de Midyat’tan DAİŞ’e sınır olan kentlere taşınıyor. Bu durum, Êzidîleri daha da endişelendiriyor. DAİŞ’in saldırılarından dolayı buraya gelmişler. Şimdi de DAİŞ ile sınır olan kentlere götürülüyorlar. Bunlar kendilerini nasıl güven de hissedecek? Kendilerini güvende hissetmeyecekler” diye konuştu.

‘TEKRARDAN KATLEDİLEBİLİRLER’

 

Olası bir İdlib operasyonunda selefi grupların Kilis ve Hatay’a göç edeceğine dikkat çeken Mızrak, “Êzidîler, tekrardan bir katliam ile karşı karşıya kalabilir. Onları daha önce katleden ve hala onların elinde yakınları olan bu halkı, rahat yaşayamaz” dedi. Mardin’de Êzidî köylerinin olduğunu dile getiren Mızrak, Êzidî’lerin bu köylere yerleştirilmesi durumunda kendilerini daha güvenli hissedeceklerini vurguladı.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.