Dersim Yangını Faşizmi Yakacak – Gönüllülerden Çağrı

0 420
image_pdf

Dersim’de yangın 14. gününe girerken gönüller arasında bulunan HDP PM Üyesi Cevdet Konak ilçe belediyelerini müdahale etmemekle eleştirdi. Konak yardım çağrısı yaptı.

“HİÇBİR BELEDİYE YANGINA MÜDAHALE ETMEDİ”

Hozat ve Ovacık arasındaki yangın sürerken bir yangın da Geyiksuyu bölgesinde başladı. Bölgedeki operasyon sırasında atılan bombalar nedeniyle başlayan yangın giderek büyüyor. Yangına müdahale eden gönüller arasında yer alan Hozat eski Belediye Başkanı ve HDP Parti Meclisi Üyesi Cevdet Konak, Artı Gerçek’e konuştu. İlk günden beri yangına müdahale eden gönüller arasında olan Konak, ilçe belediyelerini eleştirdi. Hiçbir belediyeyi yangına müdahale ederken görmediğini ifade eden Konak, “Bugün Sin bölgesine Ovacık’tan gelen olmuşsa onu bilemem. Ama ben hiçbir ilçe belediyesinin yangına müdahale ettiğini görmedim. Yangın yerinde fotoğraflar çekiliyor, emek verenler, yangın yerinde olanların fotoğrafını çekip sosyal medya hesaplarından yayınlıyorlar. Gidip yüksek yerlerde durup basın açıklaması yapıyorlar. Bütün samimiyetimle söylüyorum, hiçbir belediyenin araç gereçleri ile müdahale ettiğini görmedim” dedi.

“GÜRSEL EROL YANGIN DEVAM EDERKEN AÇIKLAMA YAPTI”

Konak sadece belediyeleri eleştirmedi. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un iki gün önce bölgeye giderek “Yangın söndürüldü” açıklamasına da tepki gösterdi. “Yangın söndürüldü” açıklamalarının doğruyu yansıtmadığını ifade eden Konak, “Gürsel Erol açıklama yaptığında yangın devam ediyordu. Gönüllü arkadaşlarımız o bölgede çalışıyorlardı. Gürsel Erol orada bin 700 rakım yükseklikteki bir tepeye çıkıyor, mesajlar verip açıklama yapıyor. Bu açıklamaların hiç biri doğru değil” diye konuştu.

“YANGINI SÖNDÜREMİYORUZ, SADECE ÖNÜNÜ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Hozat ve Ovacık arasında bulunan bölgede devam eden yangının söndürülmediği, başka yere sıçramaması için çalışma yapıldığını anlatan Konak, “Yangının yayılacağı alanın önü alındı. Kuru otlardan arındırılarak bir hat oluşturuldu. Evet bu yapılan çalışmaların ardından yangın yayılmayacak ama devam ediyor. Yangını karadan söndürmek imkansız. Ulaşılamayan yerler var. Ancak havadan müdahale ile söndürülebilir” dedi.

“GEYİKSUYU’NDAKİ YANGIN BÜYÜYOR”

Yangın sadece Aliboğazı bölgesinde değil, Geyiksuyu bölgesinde de başladı. Gönüllülerin gitmek istediği bölgede engellemeler de var. Kolluk güçlerinin çevrede bulunan köylülerin müdahale etmesine izin vermediği ve yangının giderek yayıldığı bilgisi geliyor. Geyiksu bölgesindeki yangının ikinci gününe girdiğini anlatan Konak, “Geyiksuyu’na bağlı Sin bölgesi dediğimiz, Üçkürek, Bali deresine doğru yangınlar geniş bir alana yayılmış. Söndürme çalışmaları için başvuran köylülere kolluk güçleri ‘Gidemezsiniz, operasyon var’ demişler. Bundan dolayı yangına müdahale edememişler” diye konuştu.

“HALK KORKUYOR”

Halkın güvenlik güçlerinin uyarıları nedeniyle kokudan yangına müdahale edemediğini ifade eden Konak şunları söyledi: İnsanlar çekindikleri için rahat hareket edemiyorlar. Kendi meralarına sahip çıkamıyorlar. Bu konuda bir duyarsızlık var. Bunun altında yatan neden ise korku. Kolluk güçleri ‘yasaklı bölge, operasyon var girmeyin’ dediğinde halk geri adım atıyor. Hozat ve Ovacık arasındaki yangında bunları gördük. Hozat’ta yangının devam ettiği o köylerden olan arkadaşlarımızı dahi çalışmaya, yangın söndürmeye katamadık. Dersim’den ve başka köylerden gelen gönüllüler çok çaba sarf ettiler.

“DİASPORADA OLAN DERSİMLİLER GELMELİ”

Yangınlar konusunda tüm Dersimlilere ve dostlarımıza çağrımız var. Evet Dersim’den çok fazla katılım sağlanmıyor, sağlayamıyoruz. Dışardan arkadaşlarımız, diasporada olan arkadaşlarımız buraya bir hafta, 10 gün, Ağustos’un sonuna kadar zaman ayırırlarsa çok iyi olur. Çünkü yangınlar Eylül’ün 5-10’nuna kadar devam eder. O tarihten sonra yağmurlar başlar. Bunlar her yıl Ağustos’un 10’undan sonra planlanmış, tasarlanmış eylemlerdir. Bu süre zarfında herkesin Dersim’e gelmesi gerekiyor.

Kaynak:Artı Geçek

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.