Yargı Reformu Diyabakır’da Onlarca Gözaltı İle Devam Ediyor

0 55
image_pdf

Sabah saatlerinde Diyarbakır (Amed)merkezli dört ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyon kapsamında Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) faaliyet yürüttüğü iddiasıyla 24’ü avukat 74 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mahsum Batı ve Tahir Elçi Dava Komisyonu üyesi Gamze Yalçın da var. Operasyon kapsamında 32’si avukat 101 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

Faşist T.C. AKP hükümeti “yargı reformu” adı altında devlet terörü estirmeye devam ediyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan avukatların ifadeleri alınmaya başlandı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın meslektaşlarının hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını belirterek operasyonun hukuki bir dayanağı olmadığını, bunun Diyarbakır Barosu’ndan intikam almayı amaçlayan siyasi bir rövanş olduğunu söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın DTK’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında 32 avukatın da bulunduğu 101 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bugün sabah saatlerinde 4 ilde eş zamanlı olarak yapılan ev baskınlarında 24’ü avukat 74 kişi gözaltına alındı. Operasyonda haklarında yakalama kararı bulunan ancak ikametlerinde bulunmayan 8’i avukat 26 kişi ise gözaltına alınamadı. Evlerde uzun süre boyunca yapılan aramalar sonunda şüphelilere ait pek çok kitap ile dijital materyale el konuldu.

  • Başsavcılık gözaltılarla ilgili açıklama yaptı

Operasyonla ilgili bir açıklama yayınlayan tetikçi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTK’nin PKK ve KCK’nin ‘yasama organı’ olduğu iddiasında bulundu ve gözaltı kararlarıyla ilgili bilgi verdi. Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin DTK adına eylem ve faaliyette bulundukları tespit edildiğini savunan savcılık, “101 şüpheli şahsa yönelik başlatılan operasyonda 74 şahıs yakalandı, 26 şahıs ise henüz yakalanmadı” bilgisini verdi. 4 kişi hakkındaki yakalama kararının ise COVID-19 belirtileri gösterdikleri uygulanamadığı eklendi.

  • ÖHD ve Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı yöneticileri de gözaltında

Gözaltında tutulan 24 avukatın isimleri şöyle: Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesi Tevfik Karahan, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Mahsum Batı, Tahir Elçi Dava Komisyonu üyesi Gamze Yalçın, ÖHD Eş Genel Başkanı Av. Bünyamin Şeker, ÖHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Devrim Barış Baran, Mezopotamya Ajansı avukatı Resul Tamur, İHD Adıyaman Şube Başkanı Bülent Temel, Eshat Aktaç, Serdar Talay, İmran Gökdere, Diyar Çetedir, Serdar Özer, Feride Laçin, Gevriye Atlı, Cemile Turhallı Balsak, Ahmet Kalpak, Sedat Aydın, Pirozhan Karali, Sedat Aydın, Serdar Özer, Serdar Talay, Serhat Aktan, Serhat Karaşin ve Şivan Cemil Özen.

Haklarında gözaltı kararı olan ancak henüz yakalanmamış 8 avukatın isimleri ise şöyle, Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Neşet Girasun, Velat Alan, Sinem Çiçek, Seda Tanrıkulu Kaya, Muhammed Serdar Özer, Kamuran Kurtar ve Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Elif Tirenç İpek Ulaş.

Aynı soruşturma kapsamında MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi Diyar Dilek Özer ve üyesi Leyla Ayaz, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Şehmus Gökalp, DİVES üyesi Süleyman Okur, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Panayır Çelik, Eski HDP Diyarbakır il yöneticisi İlhami Yürek, HABER-SEN üyesi Mehmet Kaçar ve şehir plancısı Haknaz Sadak da gözaltına alındı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.