Yangın çıkarılmasına tepki gösteren köylüler darp edildi

0 18
image_pdf

Kulp’ta atış talimi yapan askerlerin çıkardığı yangına tepki gösterdikleri için darp edilerek, ölümle tehdit edilen Fidan ailesi, maruz kaldıkları saldırıları anlattı

Diyarbakır Kulp ilçesinin girişinde bulunan kırsal Merkez Eski Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde, nöbet kulübesinde bulunan askerlerin atış talimi nedeniyle yangın meydana geldi. Yangını söndürmek isteyen Fidan ailesi, 8 asker tarafından darp edilerek, ölümle tehdit edildi.

Arazi sahibi olan Fidan ailesi, askerlerin açtığı ateş sonrası çıkan yangını telefonuyla kaydetti. Görüntülerde, Fidan ailesi bireyleri, “Bakın sözde devleti koruyorlar, nasıl ağaçlara zarar veriyorlar? Bakın ateşe bakın. Hayvanların yangının ortasında kaldığını herkes görsün. Görsünler başımıza ne iş getirdiklerini, her yeri yakıyorlar, sonra da ‘biz devletiz diyorlar’” sözleriyle tepki gösterdi.

  • Ölümle tehdit edildiler

Yangını kayıt altına aldığı sırada askerlerin saldırısına uğrayan Fidan ailesi bireyleri, yine askerlerin çekim yaptığı telefonu kırdığını söyledi. Fidan ailesi bireyleri, daha sonra askerler tarafından ölümle tehdit edildi. Aile bireyleri, “Bu mezra bize ait. Burada hayvanlarımızı otlatıyoruz. Hayvanları otlattığımız alanın tam karşısında JÖH nöbet kulübesi var. Bunlar bir kaç hafta önce gelip, bizim arazide ateş etmişler. Annem onlara tepki göstermiş, anneme ‘Hayvanları buraya getirmeyin’ deyip gitmişler. Dün öğle saatlerinde tekrar geldiler. Ateş ediyorlar. İlk amcam olay yerine gitti. Orada amcamı silahla tehdit ediyorlar. ‘Seni burada öldürürüz, kimse görmez’ diyerek, darp ediyorlar. Amcam hayvanların yanına gidiyor. Ateş sonucu yangın çıkıyor” şeklinde anlattı.

Daha sonra bir kişinin telefonla arazilerinde yangın çıktığı bilgisini verdiklerini aktaran aile bireyleri, “Babam, ablam ve babamın dayısı yangının çıktığı yere gitti. Orda JÖH’ler onları darp etmeye başlıyorlar. Ablam saldırıyı videoya almak için telefonu çıkarıyor. Ablamı dövüyorlar, ayağına vurmaya başlıyorlar. ‘Kayıt alırsan, seni burada tararız’ deyip, ölümle tehdit ediyorlar. Babamın dayısının karnına ise dipçik ile vuruyorlar” diye anlattı.

Fidan ailesi, bugün 8 asker hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Mahalle sakinlerinin kendi imkanlarıyla söndürmeye çalıştığı yangın devam ediyor. Bölge kentlerinde askeri operasyonlar ve atışlar nedeniyle sık sık yangın başlıyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.