Vazgeçmeyen İnanç ve İrade: Mahir ARPAÇAY

0 693
image_pdf

Rojava topraklarına bir MLSPB Cephe savaşçısı olarak ayak basıp 2 Haziran 2015 tarihinde Serekani-Nestel köyünde IŞİD çeteleriyle girdiği çatışmada şehit düşen Mahir ARPAÇAY. Onunla ilgili Kobane ve Rojava sürecinde yaşanmış anektotları aktarmak elbette biz yoldaşlarının görevi.

Mevcut statüko 2013 gezi direnişi ile reddedilmiş olsada politik, paratik planda TDH’nin saflarında radikal bir saflaşmaya sebeb olmamıştı. Suriye’deki gelişmeler ve özellikle Kobane süreci TDH’de radikal bir saflaşmanın açığa çıktığı krıtik bir dönemdir. Saflaşma kabaca ve genel olarak UKKTH ve Anti-emperyalist mücadele bağlamında ele alınmış ve bu bağlam özerinden tartışılmış ve tartışılmaya devam etmektedir.

Uluslararası bir mesele olan Suriye’ye yönelik ABD’nin başını çektiği emperyalis müdahale ile Kürt sorunu ve beraberinde TDH’nin Enternasyonalist anlayışının yeniden tartışıldığı bir içerik kazamıştır. Elbette bu üç başlık devrimci hareketler açısından turnusoldur. Fakat birinci dereceden TDH’ni ilgilendiren Silahlı mücadele meselesi kasıtlı ya da değil hep hasıraltı edilmiştir. TDH’den yüzlerce insan Kobane direnişi ile birlikte fiilen silahlı bir savaşın tarafı olmuş ve içinde yerini almıştır. İşte bu yüzlerce insandan biri Mahir APAÇAY idi.

Kobane direnişi esnasında TDH’den birçok insan Kürt yoldaşları ile birlikte IŞİD’e karşı savaştı. Mahir ARPAÇAY’da bunlardan biri. O dönem ARPAÇAY  birlik çalışmaları kapsamında Kobane’de kurulduğu kamuoyuna ilan edilen BÖĞ saflarında. Aynı dönmede MLSPB/DEVRİM CEPHESİ savaşçılarıda Kobane direnişinde yerini almıştı. O dönem statükocu ve pasifist anlayışla yollarımızı ayırdığımız bir dönemdi, sağcı anlayış hareketimiz hakında mesnetsiz ve tamelsiz ithamlarda bulunmuştu.

Statükocu ve pasifist anlayışın partimiz hakkında mesnetsiz ve tamelsiz ithamları Mahir ARPAÇAY yoldaşın hareketimize bakışında belli bir önyargının oluşmasına neden olmuştu. Elbette oluşturulan bu önyarğı savaş siperlerinde hiç bir önem taşamamakta, ARPAÇAY yoldaşın bu hassasiyetini bilen arkadaşlar (BÖĞ ve DEVRİM CEPHESİ) ARPAÇAY yoldaşa bir espri yapmaya karar verirler.

Senaryo gereği ARPAÇAY yoldaş BÖĞ’lü arkadaşlarca iyice dolduruşa getirilir, ARPAÇAY yoldaş MLSPB/DEVRİM CEPHESİ’nin Kobanede olduğundan haberdar olmakla birlikte esprinin yapılacağı ana kadar hiç bir yoldaşımızı tanımamakta. Hepsi bir aradalar senaryo gereği hareketimiz hakında ileri, geri konuşmaya başlarlar iyice dolduruşa getirilen ARPAÇAY yoldaş başlar… sövüp, saymaya. İnanandır o Birkaç maceraperest mahalleli PARTİ-CEPHE çizgisine ve ARDA’ın emanetine ihanet etmiştir. Fakat …sövüp saydığı kişilerin “yoldaş abartma o kadar degillerdir” uyarısı ile ve bunun kötü bir şaka olduğu anlaşılınca bir anlık yaşanan şaşkınlık ve sonrasında sıkı, sıkı yoldaşca kucaklaşma. Gerisi siperden, sipere ateş tokuşturmak.

Peki gerçek olan neydi? ARPAÇAY yoldaşı birlik süreci kapsamında Kobane’ye yollayanlar nedir?  İnançları tükenmiş ve artık savunmaktan feragat ettikleri PARTİ-CEPHE çizgisini küçük burjuva hırs ve emellerine alet eden kölelerdir. “Ununu elemiş eleğini duvara asmış” vazgeçmişlerdir.!

Vazgeçmişler, ARPAÇAY yoldaş şehit düşmeden birkaç hafta önce “geri dön çağrısı” yaptıklarında ARPAÇAY yoldaşın vazgeçmeyen inancı, iradesi ve kararı ile reddedilmişlerdi. Çünkü o teslim olmayan bir geleneğin devamı olan ARDA’nın ruhunu kuşanmıştı. Ve biz PARTİ-CEPE çizgisini ve devrimciliğin ölçüsünü öğrendiğimiz Türkiyeli usta Mahir ÇAYAN’ın “Birkaç maceraperest mahallelileri” olarak ARPAÇAY’ın kararlılığı ile yeni maceralara atılmaya devam edeceğiz!

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.