Ülkemizi TOPLU MEZAR’a çeviren KATİL ERDOĞAN

0 165
image_pdf

Emperyalizmin temel dayanağı OLİGARŞİ, 17 Ağustos 1999 depremi (katliamı) sonrasında Erdoğan liderliğindeki AKP’yi 3 Kasım 2002 tarihinde iktidara getirdi. Gözünü kâr hırsı bürümüş AKP, kentsel dönüşüm adı altında bir taraftan halkın gecekondularını başına yıkarken, diğer taraftan rant için ülkemizi tam bir şantiyeye çevirdi. 20 yılda 9 imar affı çıkardı.

Bütün uyarılara rağmen her an olacağı beklenen deprem için 20 yıldır ülkemizi yöneten faşist AKP’nin hiç bir önlem almadığı görülmüştür. Emperyalizmin işbirlikçisi AKP’nin, 20 yılda ülkemizin ve halkımızın başına getirmediği felaket kalmadı. Finans-kapital’in iktidara getirdiği Erdoğan, 6 Şubat 2023 depreminde Onbinlerce insanımızın canını almış, yüzbinlerce insanımızın yaralanmasına sebep olmuş ve milyonlarca insanımızın geleceğini karartmış bir KATİLDİR.

Bu bir afet değildir. Bu gözünü kâr hırsı bürümüş tekelci burjuvazinin ve destekleyerek iktidara getirdiği Erdoğan’ın planlı bir katliamıdır. Deprem uzmanları “büyük bir İstanbul depremi bekleniyor, hazırlıklı olun” uyarıları yapmaya devam ederken ülkemizi “toplu mezara” çeviren katil ERDOĞAN, yerle bir olmuş kentlerin yeşil alanlarını, ormanlarını, meralarını yapılaşmaya açan “kararnamelerle” yağma ve talana devam edeceğini ilan ediyor. Halkımız bu yağmacı, talancı ve rantçı Erdoğan’a ve tekelci inşaat çetelerinin ikinci kez ülkemizi “toplu mezara” çevirmesine şiddetle karşı çıkmalıdır. Erdoğan’ın başını çektiği bu katiller şebekesinden, enkaz altına gömdükleri canlarımızın hesabını mutlaka sormalıyız.

  • TSK neden depreme müdahale etmedi?

Devletin, halk için değil halka karşı örgütlenmiş militarist bir yapı ve bir baskı aygıtı olduğu yaşadığımız bu deprem sonrasında açık ve seçik bir şekilde görülmüştür. Devlet bir zor aygıtıdır. TSK’da bu zor aygıtı devletin bir parçasıdır. 20 yıldır AKP faşizminin TSK’nın yapısı ve işleyişine yönelik müdahaleleri ise emparyalizmin AKP’ye biçtiği misyon ve de NATO’nun (1) ihtiyaçları ile açıklanabilir.

Devletin, Emperyalizmin ve yerli oligarşinin çıkarlarını korumak, kollamak vede emperyalizmin vurucu gücü-aleti olmak dışında artık halka verecek hiç bir şeyinin kalmadığı ortadadır. Bu acı gerçekle halkımız bu depremde bir kez daha yüzleşmiştir.

Halka karşı örgütlenmiş devletin yaşanan depremle “nerede bu devlet” diye “otoritesi” sorgulanmaya başlanınca işbirlikçi burjuvazi ve AKP korkuya kapılmıştır. TSK’nın böylesi bir otorite boşluğunda ilk planda deprem bölgelerine intikal ettirilmesi demek halkın öfkesinin TSK ya yönelmesi demektir. Buda NATO’nun 2030 belgesinde TSK’ya biçtiği rolün sekteye uğrama riskini içinde barındıran bir tehdit olarak değerlendirilmiştir. Oluşan otorite boşluğunu “Özel Harp Dairesi” medyanın “yağmacı” propanadası eşliğinde halka karşı terör estirecek olan paramiliter besleme güçleri devreye sokarak işkence, infaz, gözdağı ve yaygara ile doldurmuştur. “TSK neden depreme müdahale etmedi” sorusunun cevabı budur.

Katil devlete ve katliamın baş sorumlusu Erdoğan’a karşı halkımız, toplumsal yaşamın tüm alanlarında (politik, askeri, ideolojik, ekonomik, demokratik, idari) dayanışmasını daha da büyüterek faşizmin karşısına örgütlü gücü ile çıkmalı ve hesap sormalıdır. Faşizmin en koktuğu şey halkın örgütlü gücüdür.

Amerikancı iktidarların biri gider biri gelir. Oligarşi, Erdoğan’ı 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında iktidara getirmiştir. Amerikan emperyalizminin temel dayanağı oligarşi için Erdoğan artık yetersizdir. Olası bir Amerikancı iktidar değişikliğinde de, bizlerin görevi halkın öz örgütleri “ikili iktidar” organlarını inşa ederek faşizme karşı halkın dayanışmasını, öfkesini ve direnişini silahlı mücadeleye hizmet edecek bir planlama ile örgütlemek ve yükseltmektir. Devrim için savaşanların görevi budur.

YAŞASIN THKP-C

TEK YOL DEVRİM!

MAHİR HÜSEYİN ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!

Arda Yumurtacı

27 Şubat 2023


(1) “Gazi Meclisi” olarak adlandırılan TBMM, 18 Şubat 1952 tarihinde oybirliği ile ülkemizi esaret altına sokan kararlardan biri olan NATO üyeliğini onaylamıştır.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.