Ücretsiz izin saldırısına karşı eylem

0 14
image_pdf

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Termokar Isıtma Soğutma ve Klima Sistemleri’nde 35 işçinin ücretsiz izne çıkarılması Birleşik Metal-İş tarafından protesto edildi.

Eylemde açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, ücretsiz izni işçiyi cezalandırmak için kullandırmaktan vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. Manisa’nın işverenlerin yasa tanımadan faaliyet gösterdiği bir kent olmayacağını belirten Serdaroğlu, “Manisa’da işverenler salgında ücretsiz izin uygulamasını işçileri cezalandırma yöntemine çevirmiş durumdadır. Sanayide pek çok işletme işçileri keyfi bir biçimde izne yollamakta, bu şekilde hem fesih yasağını delmekte, hem de ücretsiz izin uygulamasını istismar etmektedir. Onlardan bir tanesi sendikamızın örgütlendiği Termokar işyeridir.

“Mücadelemize devam edeceğiz”

Bu işyerinde sendikamız 2018 yılında örgütlenmiş, yasanın aradığı çoğunluğu sağlayarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan toplu iş sözleşmesi için yetki belgesi almıştır. Ancak işverenin sendikalaşmayı önlemek için başından bu yana gösterdiği çaba işçilerin sendikal haklara erişimini geciktirmiştir. İşyerinin sendikal yetki mahkemesi lehimize sonuçlanmış, şuan anda Yargıtay aşamasının sonuçları beklenmektedir. Termokar’da işveren son olarak işçilerin sendikalaşmasını kırmak için ücretsiz izin uygulamasına başvurmuştur. Bu girişim hukuksuzdur. İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz.  Ayrıca göçmen işçileri kullanmaya kalkmaktadır. Çok sayıda göçmen işçi alınmıştır. Bu işçiler son derece güvencesiz, korumasız durumdadır. Örgütlenmemeleri ve sendikaya üye olmamaları konusunda büyük bir baskı görmektedirler. Göçmen işçilerin sendikasızlaştırma aracı olarak kullanılması hem insanlık dışı bir uygulamadır hem de yasalara aykırıdır. Biz bu konuda Manisa Valiliği GÖÇ İdaresi Başkanlığına gerekli girişimlerde bulunduk. Devlet kurumları patronların istismarlarına payanda olmamalı, önüne geçmelidir. Göçmen işçilerin sendikalaşmasının önü açılmalıdır. Birleşik Metal-İş Sendikası göçmen işçileri de Türkiye işçi sınıfının parçası olarak görmektedir. Mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

(Kaynak: Manisa Haberleri)

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.