Uçak Tekstil İşçileri: Servisler Ağzına Kadar Dolu

0 169
image_pdf

Koronavirüs salgını karşısında üretime devam eden fabrikalarda işçiler salgın tehlikesi altında çalışmaya devam ediyor. Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikalarda çalışan işçiler tedbirlerin yetersizliğine ve patronların “Ne olursa olsun üretim sürsün” anlayışına tepkili.

Uçak Tekstil fabrikasında çalışan bir kadın işçi fabrikada üretime ara verilme gibi bir gündemin olmadığını belirterek, “Geçtiğimiz gün iş çıkışında patron hepimizi topladı ve üretime ara vermeyeceğini, iktidarın herhangi bir sokağa çıkma yasağı kararı alana kadar üretime devam edeceklerini söyledi. Diğer fabrikalarda işten atmaların olduğunu fakat Uçak Tekstil’de işten çıkarma veya ücretsiz izin gibi bir durumun söz konusu olmadığını da belirtti. Bizim fabrikada tedbir adı altında birtakım değişiklikler yapıldı ama bunun hiçbir işçiye faydası yok” diye konuştu.

  • ÜCRETSİZ İZİN VERİRLERSE NE YAPARIZ?

Vardiya girişlerinde işçilerin ateşlerinin ölçüldüğünü ve girişlere dezenfektan sıvı koyulduğunu ifade eden işçi, şunları söyledi: “Yemekhanede ilaçlama yapıldı, artık masada dört değil ikişer kişi çapraz oturuyoruz ve her masaya kolonya bırakıyorlar. İşte böyle çözümlerle koronavirüsle mücadele ettiklerini düşünüyorlar.” Günlük kullanılması gereken maskeyi 3 gün taktıklarını ve patronun maske bulamadığını söylediğini aktaran işçi; “İşçi arkadaşlar çok tedirgin ve korkuyor herkes evde kalmak istiyor. Bunu yüksek sesle dile getirmek zor patron baskısı yüzünden ama molaların ana gündemini ücretli izin oluşturuyor. Herkes ücretsiz izin verirse ne yapacağız ne ile geçineceğiniz sorularını birbirine soruyor ama yanıtlanamayan bir soru içimizde” sözleriyle tedirginliklerini anlattı.

  • SERVİSLER AĞZINA KADAR DOLU

Fabrikada çalışan bir diğer işçi ise işyerinde 230 işçinin çalıştığı bilgisini vererek, “Herkesin en büyük korkusu fabrikada olası bir salgında evdekilere bulaşması. En başta herkes hafife alıyordu açıkçası fakat ölüm oranlarının ve salgının yayılması ile herkes tedirgin durumda. Önceden işe girişte parmak izi okutuluyordu şimdi yüz tanıma sistemine geçilmiş durumda. Ateş ölçülüyor ama bunun bizim faydamız için olduğunu düşünmüyorum. Alınan bazı önlemler var ama serviste, iş çıkışında ağzına kadar dolu bir otobüs ile yolculuk edince gün içerisinde ne kadar önlem alırsan al bir faydası olmaz” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.