Türkiye Hapishanelerinde 334 Tutsak Açlık Grevinde

0 327
image_pdf

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakkari Milletvekili Leyla Güven, tecritin kaldırılması için 8 Kasım’da başladığı açlık grevi devam ederken; dün paylaşılan bilgiler doğrultusunda 16 Aralıktan sonra Türkiye hapishanelerinde aynı nedenle başladıkları açlık grevini sürdüren politik mahpus sayısı 334’tür.

Leyla Güven’in son iki haftadır durumunun iyi olmadığını biliyoruz ve geçen her gün geri dönüşü olmayan bir yola girebilir. Artık sıvı almakta bile zorlanan Leyla Güven’in enfeksiyon oluşma açık şikayetleri baş göstermektedir. Bugün açlık grevinin 80. gününde olan ve tahliye edilen Leyla Güven talebi karşılana dek eylemini evinde devam ettireceğini açıkladı.

Birçok hapishanede açlık grevi yapan mahpuslara hapishane idaresi tarafından cezalandırıcı uygulamalar söz konusudur. Hücre cezası, rutin sağlık kontrollerinin yapılmaması, revire çıkmaya zorlanmaları başta olmak üzere açlık grevine giden hemen tüm mahpuslara disiplin soruşturması açıldığı ve ceza verildiği bilgileri kaygı vericidir.
357. F oturmasında durumunu paylaşacağımız hasta mahpus; Ramazan Durmaz’ı 2014 yılında 144.cü F oturmasında gündeme getirmiştik. Geçen bu sürede gerekli tedavisi yapılmadığı gibi başka hastalıklara yakalanan Ramazan Durmaz; 1989 yılında Batman’da doğmuştur.

Ramazan Durmaz, Dicle Üniversitesinde okurken, 2009 yılında kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle ağır yaralanır. Kafatasının sol üst arka kısmı paramparça hale gelir Avuç içi kadar bir boşluk oluşur ve bu boşluktan beyni görünmektedir. Ağır bir ameliyat geçirdikten sonra tedavisi sürerken Ocak 2010’da tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’ne götürülür. Vücudunun sağ tarafı uzun süre felçli kalır daha sonra düzelmiş olsa da kolundaki güç kaybını bir daha kazanamaz. Kafasındaki boşluğun üzeri sadece deri ile kaplı, deri arasında kemik olmadığı için yapılacak bir ameliyatla bu boşluk kısmına kemiksi bir maddenin eklenmesi gereklidir. Ancak, ne yazık ki geçen bunca yıla rağmen bu gerekli ameliyat hala gerçekleşmemiştir.

Diyarbakır’dan sonra Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Osmaniye, Tekirdağ Hapishanelerine sevk edilen Ramazan Durmaz, Kasım 2018’de Silivri 5 Nolu L Tipi Hapishanesine birkaç gün önce de Metris R Tipi Hapishanesine sevk edilmiştir.

Ramazan Durmaz, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle yaklaşık üç yıldır haftada üç gün diyalize gitmek zorunda. Sürgün edildiği her hapishaneye geldiğinde diyalize gitmek ve böbrek nakli için her seferinde yeniden bir sürü yazışma yapmak zorunda kalmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken Ramazan Durmaz, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesinde verilen disiplin cezası sonrası infazı yakıldığı için 17 yıl yerine 20 yıl hapiste kalmak zorundadır.

Biz İnsan hakları savunucuları diyoruz ki;

Ramazan Durmaz hem kafasındaki hem de böbreklerindeki rahatsızlıktan kaynaklı öz bakımını ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir. Gerekli ve yeterli tedaviye ulaşması, temiz ve hijyen bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için serbest bırakılmasını istiyoruz.

Ramazan Durmaz Serbest Bırakılsın!

Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın!

Tecrit işkencedir, işkence insanlık suçudur!

Kaynak: Kerim Eren

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.