TSK MENSUBU UZMAN ÇAVUŞ MUSA ORHAN SERBEST BIRAKILDI!

0 197
image_pdf

Batman’da İpek Er’e tecavüz eden TSK mensubu Uzman Çavuş Musa Orhan, mahkeme kararıyla serbest bırakıldı. Siirt Barosu, mahkemenin neye göre karar verdiğini bilmediklerini belirterek itiraz başvurusunda bulunacaklarını açıkladı

Batman’ın Beşiri ilçesinde tecavüze maruz kalıp, 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos günü yaşamını yitiren İpek Er’in ölümüyle ilgili “nitelikli cinsel saldırı” suçlaması hakkında dava açılıp tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan tahliye edildi.

Er’in intihar girişiminde bulunması üzerine daha önce gözaltına alınıp serbest bırakılan uzman çavuş, Er’in yaşamını yitirmesi üzerine oluşan tepkiler sonucu 19 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan iddianame hazırlanan uzman çavuşun 16 Ekim’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıkması bekleniyordu.

Fakat tutuklama kararına itiraz eden avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, dilekçesinde müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü. Bu itirazı değerlendiren Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Avukat Akkuş’un itiraz dilekçesinde belirtilen hususları yerinde görerek Orhan’ın tahliyesine karar verdi.

Mahkemenin bu kararı ile birlikte Orhan tutuklu bulunduğu cezaevinden dün akşam salıverildi.

Ne olmuştu?

Tecavüze maruz kalması sonrası arkasında bir mektup bırakarak intihar girişiminde bulunan İpek Er, kaldırıldığı hastanede 20 gün yaşam savaşı verdikten sonra hayatını kaybetmişti.

Zanlı Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında “nitelikli cinsel istismar” suçundan açılan davanın yanı sıra Er ailesinin avukatları zanlı hakkında “intihara sürükleme” suçu işlediğini belirttikleri dilekçeleri ile önceki gün Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Soylu ‘Yargı üzerine düşeni yapacaktır’ demişti!

İpek Er’in yaşamını yitirmesi sonrası oluşan tepkiler karşısında Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, zanlı Orhan’ı değil, tepki gösterenleri suçlamıştı.

Soylu, şu sözleri sarf etmişti: “Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Olayı tüm evreleriyle ele alıp titizlikle incelemek lazım. Cenaze, bizim cenazemizdir. İki nedenden dolayı bizim cenazemizdir: Görevimiz gereği mesuliyetimiz var, bu bir. İkincisi de bu aile bir polis ailesi. Genç kızımızın abisi mesai arkadaşımız, bir polis memuru. Bu açıdan da mesuliyetimiz var.Bu konuda yargının önüne ne konmuştur, yargının önünde ne vardır, bunu yargı inceliyor. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır.”

Siirt Barosu tahliyeye itiraz edecek

Uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliye kararına itiraz edeceklerini belirten Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, mahkemenin neye göre karar verdiğini bilmediklerini söyledi. Öte yandan Orhan hakkında ‘intihara teşebbüs’ soruşturması sürüyor

Mezopotamya Ajansı’na (Ma) konuşan Dilek, şunları vurguladı: “Bizim ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan’ın tutuklanmasına karar verdi. Avukatının bu karara itirazı üzerine dün akşam saatlerinde Musa Orhan tahliye edildi. Baro başkanlığı ve Kadın Hakları Komisyonu olarak süreci yakından takip ediyoruz. Musa Orhan Siirt’e hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan açılan dava kapsamında tutuklandı. İntihara teşebbüs soruşturması da Batman’da devam etmektedir. Siirt’teki mahkeme tutuklamanın tedbir niteliğinde olması gerekçesiyle tahliyesine karar vermiş. Süreci takip ediyoruz. Karara itiraz ve tekrar tutuklama talebinde bulunacağız. Mahkemenin neye göre karar verdiğini bilemiyoruz. Mahkeme ‘rıza’ olayı üzerinden düşünmüş olabilir. Hukuki anlamda ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Umarız bu karar tekrar değerlendirilir ve Musa Orhan tutuklanır.”

Ayrıca, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı, failin tutuklanması gerektiğine ilişkin itirazda bulunduğu öğrenildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.