THKP-C üyesi Hava yüzbaşı Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi

0 356
image_pdf

Hava Teğmen Saffet Alp ile birlikte Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nü kuran ve daha sonradan THKP-C’nin kuruluşunda yer alarak THKP-C’nin asker içindeki örgütlenmesinden sorumlu olan Orhan Savaşçı, bu sabah Stockholm’de yaşamını yitirdi.

Orhan Savaşçı, 1940 yılında Van’da doğdu. 1958 yılında Hava Harp Okulu’na girdi. 1960’ta Pilot Teğmen rütbesiyle mezun oldu. Kardeşi Gülten Savaşçı vesilesi ile Mahir Çayan ile tanıştı. TSK içerisinde devrimci fikirlerin yayılması ve bu fikirleri taşıyan subayların örgütlenmesi adına 1969 yılında Teğmen Saffet Alp’in de içerisinde olduğu toplantıda alınan kararla kurulan Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nün kuruluşunda yer aldı.

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kuruluş sürecinde MK Üyesi ve Genel Komite içinde yer alan asker kökenli isimlerden biriydi.

Orhan Savaşçı, ABD’nin “yerli ve milli” işbirlikçi ordusu TSK eliyle gerçekleştirilen  12 Mart açık faşist darbesi sonrasında 16 Şubat 1972 tarihinde tutuklandı ve II. THKP-C davasında yargılandı. Önce idam, sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1979 yılında infaz yasasıyla hapisten çıktıktan sonra yurt dışına gitti.

Orhan Savaşçı uzun süredir yaşadığı İsveç (Stockholm)’de gerçekleşeştirilecek bir törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.