“Termik santraller solunum sistemine ciddi zarar veriyor”

0 223
image_pdf

Karabucak Çevre İnisiyatifi, Mersin’de kurulması planlanan termik santrale karşı yürütmeyi durdurma davası açtı.

Tarsus’ta yapılması planlanan Biyokütle Termik Santralinin yapımına karşı Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından yürütmeyi durdurma davası açıldı. Ayrıca santralin yapılacağı alan Tarsus Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Karabucak Çevre İnisiyatifi ise açtığı yürütmeyi durdurma davasına ilişkin Yeşil Mahalle’de bir basın açıklaması düzenledi. Santralin ÇED raporu 16 Nisan’da onaylanmıştı.
Açıklamanın başında firmanın ÇED raporunda “Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali” olarak adlandırdığı tesisin aslında bir termik santral olduğu bilgisi paylaşıldı.

“Termik santraller solunum sistemine ciddi zarar veriyor”

Termik Santrallerin ise insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha net olarak gördüklerini belirten Mersinliler, bu santrallerin canlıların solunum sistemine ciddi zararlar verdiğinin altını çizdi.

Yaşamı ve doğayı savunmak üzere karşısında mücadele verdiğimiz Biyokütle Termik Santralinin ÇED raporuna yaptığımız tüm itirazlara ve belediyenin itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu raporu verilmiştir. Sağlığımızı ve doğayı tahrip edecek olan bu santrale karşı hukuki olarak da mücadele edeceğimizi söylemiştik. Karabucak Çevre İnsiyatifi tarafından 29 Haziranda yürütmeyi durdurma davası açılmıştır.

Tesisin yapılacağı alan belediyeye ait kamu arazisi iken, geçen yıl yerel seçimlerden önce eski belediye başkanı olan Şevket Can tarafından satıldı. Yeni seçilen Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ve Tarsus Belediyesi halkın bu tesis karşısında verdiğimiz mücadeleye sessiz kalmadı ve yapılması planlanan bu araziyi kamulaştırdı.

Bu kamulaştırmayı bir kazanım olarak değerlendirdiklerini belirten Mersinliler, mücadeleye devam edeceklerini ve yaşam alanlarının zehirlenmesine engel olacaklarının altını çizdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.