Tahir Elçi İçin “Dört Ayaklı Minare Önünde Anma

0 227
image_pdf

Tahir Elçi katledilişinin 3’üncü yılında anılıyor

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledilişinin 3’üncü yılında 3 günlük bir programla anılıyor. Elçi’nin ölümünden sorumlu hiç kimse yargılanmazken, meslektaşları davanın etkili bir şekilde yürütülmesi talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı.

3 yıl önce bugün katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için 3 günlük anma programı düzenleniyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaparken havaya açılan ateşle katledilen Elçi’nin failleri hala bulunamadı. Dava dosyasında 2 başsavcı ve 4 savcı değiştirildi, etkili bir soruşturma yürütülmedi. Meslektaşları, Elçi’nin ölümünden sorumlu olanların açığa çıkarılması talebiyle Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı.

POLİS, HALKIN YÜRÜMESİNE İZİN VERMEDİ

Elçi’nin vurulduğu yerdeki anmadan sonra Diyarbakır Adliyesi’ne yapılacak yürüyüşe katılmak isteyen halka ise polis izin vermedi. Adliye önüne yapılan yürüyüşe avukatlar, milletvekilleri ve STK temsilcileri katılabildi.

Yürüyüşe katılanlar arasında Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin yanı sıra, Şırnak, Hakkari, Van, Antep başta olmak üzere Bölge baroları, İstanbul ve Ankara barolarından avukat ve yöneticilerle, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Selçuk Mızraklı ve Musa Farisoğulları da yer aldı.

‘MERMİ KOVANLARI TOPLANMADI, RAPOR AÇIKLANMADI’

Adliye önünde söz alan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, “”Manşete çıkardılar. Linç ettiler. O Dört Ayaklı Minare’ye siper olmak için geldi buraya. Dönemin iktidar sahipleri ‘cinayeti aydınlatırız’ dediler ama 3 yıl geçti bir ilerleme yok. Mermi kovanları toplanmadı, rapor açıklanmadı. Bu cinayetin faili meçhul dosyaları gibi olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Elçi’nin anma programı saat 14.00’da mezarı başında devam edecek.

ANMA PROGRAMI

– Bugün saat 10.00’da Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelecek avukatlar, Dört Ayaklı Minare’ye kadar yürüyecek.

– Dört Ayaklı Minare önünde saat 10.53’te anma töreni düzenlenecek.

– Saat 14.00’de Elçi’nin Yeniköy Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilecek.

– Saat 15.30’da ise Baro evinde, ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Fotoğraf Sergisi’ ve ‘Tahir Elçi O An’ belgeselinin gösterimi yapılacak.

– 29 Kasım’da “Avukat Tahir Elçi Hatıra Ormanı”nda fidan dikme etkinliği düzenlenecek. Yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı “Yıkıntılar Arasında” film gösterimi yapılacak. Aynı gün saat 17.00’de Baro evinde “Avukatlar Tahir Elçi’yi Anlatıyor” adlı söyleşi gerçekleştirilecek.

– 30 Kasım Cuma günü ise saat 14.30 Baro evinde moderatörlüğünü Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın’ın yaptığı, Sanatçı Mehmet Atlı, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Şerefhan Aydın ve Avukat Nuran Özdoğan’ın konuşmacı olarak katılacağı panel düzenlenecek.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.