SULTANBEYLİ’DE CEMEVİNE SALDIRI

0 218
image_pdf

Cemevi’ne dün gece saatlerinde kapıları kırarak giren kişi ya da kişiler yerlere çarpı işareti yaparak, “Bitmedi”, “Öl” gibi yazılamalar yapıldı

Sultanbeyli Cemevi’ne giren saldırganlar kapı ve camları kırıp, zemine “Bitmedi”, “Öl” gibi tehdit içerikli yazılamalar yaptı.

İstanbul Sultanbeyli’de bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Cemevi’ne dün gece saatlerinde kapıları kırarak giren kişi ya da kişiler yerlere çarpı işareti yaparak, “Bitmedi”, “Öl” gibi yazılamalar yapıldı. Camları ve kapıları kırılan cemevinin eşyaları dağıtıldı. Bağış kutusu kırılıp içindeki paralar çalındı.

  • Hırsızlık mı yoksa provokasyon mu olduğu inceleniyor

Saldırıya ilişkin PİRHA’ya konuşan PSAKD Sultanbeyli Cemevi Başkanı Erdal Aksoy, yaşananlara tepki gösterdi. Cemevinde çalışanların sabah kapıları açmasıyla olayı öğrendiklerini söyleyen Aksoy, “Bunun hızsızlık mı yoksa son yaşanan siyasi gerilimlerden dolayı yapılan bir provokasyon mu olduğu inceleniyor” dedi.

Olay ile ilgili incelemelerin yapıldığını kaydeden Aksoy, cemevinde bulunan bağış kutusunun kırılıp, hırsızlık süsü verildiğini de söyledi. Yapılan yazılamaların ise bu saldırıların tekrarlanacağına dair notlar olduğuna dikkat çeken Aksoy, Alevilerin bunlara karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Cemevleri ile ilgili sosyal medyada yapılan tartışmaların cemevlerini itibarsızlaştırdığını belirten Aksoy, Alevilerin kendini toparlaması gerektiğinin altını çizerek birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Sultanbeyli’deki Pir Sultan Abdal Cemevine yönelik saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başsavcılık, olayın her boyutuyla araştırıldığını bildirdi.

  • Saldırıya ilişkin PSAKD’nin yazılı açıklaması şu şekilde:

Cemevlerimiz işaretleniyor, ibadethanemiz oylanıyor, Cemevimize saldırılıyor. Bu ülkede Aleviler başta olmak üzere, AKP gibi düşünmeyen, inanmayan, ibadetini onun istediği mekanlarda, zaman ve şekilde yapmayan tüm kesimler hedef gösterilmekte ve tecrit edilmektedir. Bunun son örneğini Sultanbeyli Cemevimize yapılan alçak saldırı ile bir kere daha gördük. Bu saldırı ülkemizde yıllardır sürdürülen ayrıştırıcı siyasetin bir sonucudur.

Cemevlerimize ”cümbüşevi” diyen bölücü zihniyetin eseridir. Biz biliyoruz ki ülkemizde ne inançlar ne de halklar arasında bir sorun yada gerginlik yoktur. Bu suni gerginliği yaratan bizzat Diyanet işleri başkanlığı ve mevcut siyasal iktidarın ötekileştirici politikalarıdır.

Diyanet İşleri başkanlığının varlığı tüm inançlara karşı hakarettir.

Siyasal İslamcılık bizzat devletin maaşlı ve profesyonel kadroları ile tüm kamusal alanlardan özel hayata kadar yaşamın olduğu her yere dayatılıyor. Bu işgale karşı gelmek bir yana, onu dillendirmek dahi saldırı ,tehdit, tecrit ve ölüm ile sonuçlanıyor.

Pir Sultan Abdal örgütlülüğü bu barbarlığa ve karanlığa bugüne kadar asla boyun eğmedi ve bundan sonra da boyun eğmeyecektir.

Sultanbeyli’de inşaatı yeni tamamlanan Cemevimiz, başta gençlerimiz olmak üzere bilimden, aydınlanmadan yana olan herkesin desteğini ve taktirini almıştır.

Korkuyorsunuz çünkü orada ders çalışma odaları, yemekhane, kütüphane ve Cemevi var. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği karanlığa ve yobazlığa karşı en güçlü ve örgütlü mevzimizdir. Güçlenerek çoğalmaya devam edeceğiz.

Bu alçak saldırıyı yapanlara bir kere daha sesleniyoruz;

İbadethanemize yapılan bu saldırıları unutmayacağız. Sizler de tarihin karanlık sayfalarında yerinizi alacaksınız. Yapılan bu saldırının sorumlularının cezalandırılmaları için sonuna kadar sürecin takipçisi olacağız.

Yaşasın Pir Sultan Abdal örgütlülüğümüz…

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.