Sosyalizm Düşmanı Almanya, Sovyet Bayrağını Yasakladı

0 43
image_pdf

Neo-Nazi faşist Ukrayna devletini destekleyen sosyalizm düşmanı Almanya, Berlin’de Zafer Günü’nde Sovyet bayrağına yasak getirdi. Berlin Eyaleti, 8-9 Mayıs arasında Sovyet Anıtları çevresinde orak-çekiçli kızıl bayrak açılmasını yasakladı.

Emperyalist Almanya’nın başkenti Berlin’de polis, 8 Mayıs sabah 06.00 ile 9 Mayıs akşamı 22.00 arasında şehrin 15 farklı bölgesinde Sovyet Bayrağı açılmasını yasakladı. 8 Mayıs, Almanya’da Kurtuluş Günü olarak kutlanırken 9 Mayıs günü de Zafer günü olarak kutlanıyor.

4 Mayıs günü Berlin polisinin yayınladığı resmi açıklamaya göre Sovyetler Birliği bayrağının yanı sıra askeri üniformaların giyilmesi, askeri nişanların, Rusya’nı neo-Nazi Ukrayna devletine karşı başlattığı askeri  operasyonu yüceltme ihtimali olan sembollerin, ‘V’ ve ‘Z’ harflerinin ve Aziz George kurdelelerinin taşınması da yasaklamalar kapsamında yer aldı. 2. Dünya Savaş’ı gazileri ve diplomatik görevlilerse kısıtlamalardan muaf tutulacak.

JungeWelt gazetesine konuşan Berlin polis teşkilatı sözcüsü 8-9 Mayıs günlerinde asıl amacın hatırlamak olması gerektiğini söyledi. İşçi sınıfı ve emekçi halkların hafızası olan sembollere tahammül edemeyen Almanya devletinin polis teşkilatı Sözcüsü, provokasyona ve çatışmalara sebep olabileceği iddia edilen Sovyet sembollerinin tam olarak kimleri provoke edebileceği ve kimlerle çatışmaya sebep olabileceği, Almanya’nın faşizmden kurtuluşunun yıl dönümünde kimlerin Sovyet sembollerini Rusya-Ukrayna savaşını yüceltme olarak algılayacağı sorularını ise yanıtsız bıraktı.

***

Sovyet askerlerinin sokak sokak ve bina bina savaştığı, günlerce süren ve binlerce kayıp verilen Berlin Muharebesi’nin sonunda, Nazi ordusunu bozguna uğratan Kızıl Ordu Berlin’i teslim aldı.

30 Nisan 1945’te saat 22.40’ta Sovyet askerleri Reichstag binasının tepesine kızıl bayrağı yerleştirdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.