sosyal medya yasası meclisten geçti!

0 101
image_pdf

AKP ve MHP’nin sosyal medya sansürü yasası kabul edildi. Sosyal ağ sitelerine zorunluluklar getiren yasa, içeriklerin engellenmesinin yanı sıra tamamen kaldırılmasını da öngörüyor

AKP ve MHP’nin sosyal medya sansürünü kapsayan “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis’ten geçti.

Sosyal Medya sitelerine Türkiye’de temsilcilik açma ve Türkiye’deki kullanıcıların verilerini burada bulundurma gibi zorunluluklar getiren yasa, sosyal medyada üretilen içeriklerin sansürlenmesi, içerik engellemesinin yanı sıra içeriklerin tamamen kaldırılması kararlarını da içeriyor.

  • Yasa ile sosyal medya yeniden düzenleniyor

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanıyor.

Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurtdışında bulunması halinde Bilgi teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar para cezası verilecek.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.