SİVAS’IN ATEŞİ FAŞİZMİ YAKACAK – ANMA

0 515
image_pdf

Sivas Katliamı’nın 25. yılı dolayısıyla, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen binlerce kişi sabah saatlerinde Sivas Alibaba Mahallesi’nde bulunan cemevi önünde bir araya geldi. 33 kişinin yakılarak katledildiği Madımak Otel’inin önüne yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler katıldı.

Demirci Kawa’nın direnişine atıf

Alibaba Mahallesi’nde başlayan yürüyüş ön önünde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve bağlamanın yanı sıra “Kerbela’dan Sivas’a davamız divana Kalmayacak”, “Madımak Otheli utanç müzesi olacak” pankartı ile “Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Madımak utanç müzesi olsun”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” dövizleri taşındı.

Yürüyüş boyunca binlerce kişi “Hak, hukuk, adalet”, “Katil devlet hesap verecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar” sloganları attı

Aileler karanfil bıraktı

Yürüyüşün sonunda binlerce kişi Sivas İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen Madımak Oteli önüne geldi. Binanın önüne barikat kuran polis, sadece siyasi parti temsilcileri ile katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının bina önüne geçmesine izin verdi. Siyasi parti üyeleri ile aileler katliamın yaşandığı otelin önüne karanfil bıraktı.

Anmada ortak metni okuyan ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “Madımak’ı yakanlar ne utandılar ne çekindiler. Dün Sivas’ta katliam yapanlar, Suruç’ta katliam yapanlarla aynı siyasi odaklardır. Toplumu korku ve sindirme sistemiyle yönetmek istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” diye belirtti.

Güzelgül, “Madımak Oteli utanç müzesi oluncaya dek mücadelemiz sürecek. Utanç müzesi yapılmadığı sürece biz yanmaya devam edeceğiz” dedi.

25 yıldır Madımak’ın yarasının sarılmadığını söyleyen Güzelgül, katillerin avukatlığını yapanların bugün milletvekili ve bakan olduğunu kaydetti. Bu düzenin böyle gitmeyeceğini söyleyen Güzelgül, “Zalime karşı ülkenin tüm demokrat güçleriyle zülfikar olmalıyız” diye konuştu.

“25 yıldır aynı şeyleri söylüyoruz”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ise devletin görevini yapmamasından kaynaklı 25 yıldır aynı şeyleri söylediklerini ifade etti. Mat, “Aleviler katledilirken seyirci kalanlar müzenin yapılmasını engellemeye çalışıyor. Biz Paris’in ortasında tüm Alevi katliamlarını sembolize eden bir anıt yaptık ve bu devletleri bölmedi” diye kaydetti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, “Canlar bizler tam 25 yıldır burada hesap sormaya devam ediyoruz. Bizler burayı ‘Utanç Müzesi’ haline getirene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Anmanın 26. yıl dönümünde burası ‘Utanç Müzesi’ olacaktır” dedi.

SİVAS’IN ATEŞİ FAŞİZMİ YAKACAK

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.