SERGEY LAVROV: KÜRT SORUNUNDAN KAÇAMAZSINIZ

0 257
image_pdf

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi mutabakatı için “Suriye’deki Kürtlerin geleceği hususunu askeri eylemler arasında konuşmak yerine, bu konuda sakin bir biçimde anlaşmaya varılmasını olanaklı yapan koşulları yaratmış olduk” dedi.

Rossiya-24 televizyonuna konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dair Soçi’de vardıkları mutabakata değindi. Lavrov, mutabakat için “Suriye’deki Kürtlerin geleceği hususunu askeri eylemler arasında konuşmak yerine, bu konuda sakin bir biçimde anlaşmaya varılmasını olanaklı yapan koşulları yaratmış olduk” dedi.

  • KÜRT SORUNU

Lavrov, şöyle devam etti: “Kürt sorunundan kaçamazsınız. Söz konusu sorun, Suriye krizinin parçası olmaktan çok, çok daha geniş bir problem. Irak’ta yaşayan Kürtler var, İran’da yaşayan Kürtler var, tabii ki Türkiye’de de çok sayıda Kürt yaşıyor. Kimse bu ülkelerin, bu bölgenin Kürt sorunu nedeniyle yaşanan bir gerginlik sebebiyle infilak etmesini istemez. Hiç kimse Kürtlerin kendilerini ikinci sınıf insanlar olarak hissetmelerini de istemez.”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.