Sarı Yelekliler’in 42 Talebi

0 244
image_pdf

‘Sarı Yelekliler’’in içlerinde asgari ücret, akaryakıt zammı, işsizlik gibi maddelerin olduğu 42 talebi var.

Aslında bu talepler listesi 1980 sonrası emperyalist-kapitalist düzenin tıkanıklığına çare olarak sunulan, restorasyon programının içerdiklerine Neo-liberalizme, Yeni-sağcı, Irkçı- faşizan politikalara ve gerici Postmodern parçalanışın-düşüncenin, kendi toplumları üzerinde yarattığı toplumsal, ekonomik, siyasi, ahlaki ve kültürel alanda yarattığı derin tahribatlara ve yoksulluğa karşı bir ayaklanma, diğer yanda ise dışarıda sömürge ülkeleri yeniden paylaşma, işgal ve savaşların sonrasında emperyalist merkezlere göç etmek zorunda bırakılan mültecilere yönelik psikolojik boyutları’da içeren sorunsallar olarak etraflıca üzerinde durulmalıdır.

İşte Sarı Yeleleklilerin 42 talebi:

“Halka hitap ediyoruz! Fırtınadan önce sessizlik! Benzin, mazot, yemek ve ilaç stoklayın. 10 Aralık’ta her şeyi engelleyeceğiz. Ne zaman istediklerimiz yapılırsa o zaman duracağız.Bizi salak yerine koymayı bırakın. Yaşamak istiyoruz, hayatta kalmak değil. 10 Aralık’ta bizlere katılın. Hiç bir okul, kamu yönetimi, mağaza açık olmayacak. Havalimanlarının, büroların, geniş alanların giriş ve çıkışlarını engelleyeceğiz. Ya bize katılın ya da evden çıkmayın”.

 

 1. Sıfır evsiz (Evi olmayan kimse kalmasın): ACİL.
 2. Gelir vergisi daha kademeli olsun.
 3. Asgari ücret net 1300 avro olsun. [Halihazırda net asgari ücret yaklaşık 1150 avro..]
 4. Köylerde ve şehir merkezlerinde küçük esnaf korunsun. (Şehir merkezlerinin etrafında küçük ölçekli ticareti yok eden dev alışveriş merkezi inşaatlarına son verilsin) + şehir merkezlerinde bedava otoparklar kurulsun.
 5. Konutlar için büyük bir ısı yalıtımı projesi (vatandaşa da tasarruf yaptıran bir ekoloji uygulaması).
 6. BÜYÜKLER (McDonalds, Google, Amazon, Carrefour) BÜYÜK vergi ödesin, küçükler (zanaatkârlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler) küçük.
 7. Herkes için aynı sosyal güvenlik sistemi (zanaatkârlar ve bireysel girişimciler de dahil). Serbest çalışanlar için ayrı sosyal güvenliğe [Bağ-Kur benzeri] son verilsin.
 8. Emeklilik sistemi dayanışmacı ve sosyal kalsın. (Puanlı emeklilik hesabına hayır.)
 9. Akaryakıt zammına son.
 10. 1200 avronun altında emeklilik maaşı olmasın.
 11. Tüm seçilmişlerin maaşı ülkenin ortalama maaşıyla eşit olsun. Seyahat ve ulaşım harcamaları denetlensin, ancak zorunlu olanlar karşılansın. Yemek ve tatil kuponu hakları olsun.
 12. Tüm Fransızların maaşları, aynı zamanda emeklilik maaşları ve sosyal yardımlar enflasyona endekslensin.
 13. Fransa sanayi muhafaza edilsin; üretimin ülke dışına kaydırılmasına son verilsin. Sanayimizi korumak uzmanlığımızı ve işlerimizi korumak demektir.
 14. Ülke dışı çalışanlar sistemine [AB üyesi ülke vatandaşlarının bir başka ülkede çalışmaya gönderilmesi –posted workers] son verilsin. Fransa topraklarında çalışan bir kişinin aynı maaş düzenine ve haklara sahip olmaması kabul edilemez. Fransa sınırları içinde çalışma hakkı olan herkes Fransız vatandaşlarıyla eşit olmalı ve o kişinin işvereni Fransız işverenlerle aynı vergileri ödemeli.
 15. İş güvenliği hakkında: büyük şirketlerin sözleşmeli işçi çalıştırma hakkı sınırlandırılsın. Kadrolu çalışma hakkı istiyoruz.
 16. Rekabet ve İstihdam İçin Vergi Kredisi [CICE – Büyük şirketler için vergi indirimi] kaldırılsın. Buradan elde edilecek kaynak (elektrikle çalışan arabaların aksine gerçekten ekolojik olan) hidrojenle çalışan araba üretimi için Fransa sanayiine aktarılsın.
 17. Kemer sıkma politikalarına son. Hiçbir meşruiyeti olmayan borç faizlerinin ödemesi durdurulsun. Ödenmesi gereken borçlara kaynak olarak en fakir ve az varlıklı kesimin parasını almak yerine, 80 milyarlık vergi kaçakçılığının peşine düşülsün.
 18. Zorunlu göç hareketlerinin sebeplerine çözüm üretilsin.
 19. Sığınmacılara iyi davranılsın. Onlara barınak, güvenlik, temel gıda ve çocuklarına eğitim sağlamak bizim sorumluluğumuz. Dünyanın birçok ülkesinde, sığınma talebine yanıt bekleyen kişiler için ağırlama kampları kurulması adına Birleşmiş Milletler’le işbirliği halinde çalışılsın.
 20. Sığınma talebi reddedilenler ülkelerine gönderilsin.
 21. Hakiki bir entegrasyon politikası uygulansın. Fransa’da yaşamak Fransız olmayı gerektirir (tamamlayana sertifika verilmek üzere Fransızca dil, Fransa tarihi ve vatandaşlık bilgisi dersleri verilsin).
 22. Azami ücret ayda 15 000 avro olsun.
 23. İşsizler için iş alanları açılsın.
 24. Engellilere verilen mali ödeme artırılsın.
 25. Kiralara sınırlama getirilsin. Daha çok sayıda makûl ücretli kiralık konut yapılsın (özellikle öğrenciler ve güvencesiz koşullarda çalışanlar için).
 26. Fransa’ya ait mülklerin (baraj, havalimanı vb.) satışa çıkarılması yasaklansın.
 27. Yargı, polis, jandarma ve orduya daha kapsamlı imkânlar sunulsun. Güvenlik güçlerine fazla mesai için ödeme yapılsın veya bunun karşılığı tatile çevrilebilsin.
 28. Ücretli otoyollardan toplanan paranın tamamı Fransa’da otoyol ve yolların yapımına, bakımına ve güvenliğine yatırılsın.
 29. Gaz ve elektrik ücretleri özelleştirmeler sonrasında artış gösterdi. Tekrar kamusallaştırılsın ve fiyatlar aşağı çekilsin.
 30. Küçük yerleşimlerdeki demiryolu hatlarının, postane şubelerinin ve ilkokul ve ana okullarının kapatılmasına son verilsin.
 31. Yaşlı nüfusun hayat seviyesi yükseltilsin. Yaşlılar üzerinden para kazanılması yasaklansın. Gri altın [yaşlıların biriktirdiği para] devri kapandı. Gri refah çağı başlıyor.
 32. Anaokulundan lise sona kadar hiçbir sınıfta öğrenci sayısı 25’i geçmesin.
 33. Psikiyatrik desteğin yaygınlaşması için imkânlar sunulsun.
 34. Halk oylaması anayasaya girsin. Her bireyin yasa teklifini sunabileceği, bağımsız bir teşkilatın denetiminde kolay anlaşılır ve etkili bir site kurulsun. Eğer söz konusu yasa teklifi 700 binin üzerinde imza toplarsa, Meclis bunu tartışıp, düzeltip, tasarı haline getirerek tüm Fransızların katılacağı bir halk oylamasına sunmakla yükümlü olsun.
 35. Cumhurbaşkanlığı görev süresi yeniden 7 yıla çıkarılsın. [Cumhurbaşkanının görev süresi, milletvekili görev süresine tekabül etmesi ve bu sayede yasama ve yürütmenin farklı siyasi görüşler tarafından kutuplaşmasını engellemek gerekçesiyle 2000 yılında 7 yıldan 5 yıla indirilmişti.] (Cumhurbaşkanının seçiminden iki yıl sonra milletvekili seçimlerinin düzenlenmesi cumhurbaşkanının yürüttüğü siyasete bir memnuniyet veya memnuniyetsizlik mesajı verilmesini sağlıyordu. Bu da halkın sesini duyurmasına katkıda bulunuyordu.)
 36. Emeklilik yaşı 60 olsun. Fizikî zorluk içeren mesleklerde (inşaat işçiliği, mezbaha işçiliği gibi) çalışan herkes için ise 55 olarak belirlensin.
 37. 6 yaşındaki bir çocuk tek başına kendi bakımını üstlenemeyeceğinden, çocuklar 10 yaşına girene kadar geçerli olmak üzere çocuk bakımı için parasal destek sistemi geri getirilsin.
 38. Ticari malların dolaşımı demir yollarıyla sağlansın.
 39. Vergilerde stopaj sistemine son verilsin.
 40. Eski Cumhurbaşkanlarına ömür boyu ödenek uygulamasına son verilsin.
 41. Banka kartıyla ödeme yapıldığında esnafa ek vergi uygulanmasın.
 42. Gemi yakıtlarına ve kerosene vergi getirilsin.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.