‘Salgında ‘başarı hikayesi’ KOCA bir yalanmış’

0 57
image_pdf

İstanbul Tabip Odası, Bakan Koca’nın dün koronaya ilişkin açıkladığı verilerle Türkiye’nin Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıraya yükseldiğini belirtti, bu sayının da doğru olmadığına dikkat çekti. Oda, ölümlerden Koca ve iktidarın sorumlu olduğunu belirtti.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, dün Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı açıklamayla Türkiye’nin salgınla mücadelede dünyanın en kötü ülkeleri arasında yer aldığını ortaya koyduğunu belirtti.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, aylardır yaptıkları çağrıya kulak tıkayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün ilk kez vaka sayılarını açıkladığını hatırlattı. Açıklanan verilerle Türkiye’nin, günlük 28 bin 351 vaka ile Avrupa’da birinciliğe, dünyada ise üçüncülüğe yükseldiğine dikkat çekildi.

‘AYLADIR ANLATILAN KOCA BİR YALANMIŞ!’

Açıklamada, şunlar belirtildi: “Türkiye’de COVİD-19 kaynaklı ölümlerin aylardır gerçekleri halktan gizleyen Sağlık Bakanlığı’nın dün açıkladığı gibi 12 bin 840 olmadığını da biliyoruz. Başta belediyelerin açıkladığı fazladan ölüm sayılarına dayananlar olmak üzere yapılan hesaplamalar Türkiye’de bugüne kadar yaklaşık 35 bin (OTUZ BEŞ BİN) yurttaşımızın hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Dün açıklanan vaka sayısı ile açık olarak gördük ki; Türkiye, salgın yönetiminde dünyanın en kötü ülkeleri arasında yer alıyor.

Dün açıklanan vaka sayısı ile tüm yurttaşlar olarak gördük ki; aylardır anlatılan ‘başarı hikayesi’ KOCA bir yalanmış.”

İstanbul Tabip Odası, “Peki niçin böyle oldu?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Çünkü ülkeyi yöneten mevcut siyasi iktidar; salgının (pandeminin) başından bu yana aklın ve bilimin ışığında bütünlüklü bir salgın politikası yürütemedi, eksik/yanlış/tutarsız uygulamalarla günü kurtarmaya çalıştı. Salgını değil, kontrolü altındaki medya aracılığı toplumsal algıyı yönetmeye girişti. Sonuçta, bu algı yönetimi ile salgından bir ‘başarı hikayesi’ çıkarmayı hedefledi ve krizi fırsata çevirerek salgından siyasi rant elde etmeyi amaçladı.”

“Bu yanlış salgın yönetiminin bedelini ise kadını, erkeği, yaşlısı, genciyle hep birlikte canlarımızla ödedik, ödemeye devam ediyoruz” diyen İstanbul Tabip Odası, dün açıklanan tablonun sorumlusunun atanmış Sağlık Bakanı Koca’nın da içinde olduğu mevcut siyasi iktidar olduğunu vurguladı. İstanbul Tabip Odası, Türkiye’nin COVİD-19 salgınıyla mücadelesinin önündeki en büyük engelin de bu zihniyetin olduğunu kaydetti.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.