PTT-Sen İstanbul, Ankara ve Bursa’da direnişe başladı

0 61
image_pdf

İzmir’deki direnişte açıklama yapan PTT-Sen Genel Başkanı Halit Büyük, taşeron şirketlerin İstanbul ve İzmir’de sendika yöneticilerinin hukuksuz biçimde işten çıkarıldığını söyledi. PTT A.Ş.’nin bu işten çıkarmalara tepkisiz kaldığını vurgulayan Büyük, “Bir an önce bu arkadaşlarımızın işe geri alınmalarını istiyoruz. Arkadaşlarımız işe iade edilene kadar direneceğiz” dedi.

PTT’de sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan ve ücretsiz izin uygulanan, aralarında PTT-Sen yöneticilerinin de bulunduğu taşeron işçiler İstanbul, Ankara ve Bursa’da PTT Baş Müdürlükleri önünde direnişe başladı.

Bir süredir taşeronlaştırmanın arttığı PTT’de, sayıları 17 bini bulan taşeron işçiler ağır çalışma şartları ve mobbingle karşı karşıya. İşkolunda sendikalaşma hakkını kullanan işçiler 2019’da PTT-Sen ve PTT-Kargo-Sen’de örgütlenmeye başladı. Bu sürecin ardından kurumda işçilere yönelik sendikal baskı da arttı.

Bakanlıkça belirtilen yasal çoğunluğu sağlayan PTT-Sen ile PTT Kargo-Sen’in yetkilerine, Park Konak A.Ş ve Saf ve Avrasya Adi Ortaklığı şirketlerince tamamen usulsüzce itiraz edildi. Birçok il ve dağıtım merkezlerinde sendikalara üye işçiler zorla istifa ettirilerek, sendika temsilcileri ya sürgün edildi, ya da işten çıkartıldı. Ardından PTT Kargo-Sen’in dört, PTT-Sen’in altı yöneticisi işten çıkarıldı, kalan yöneticilere de zorla ücretsiz izin uygulandı.

Yaşanan bu sendikal kıyım karşısında sendikanın avukatları ve uzmanları tarafından yaratılan tüm müzakere zeminlerinin tıkanmasıyla birlikte PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen yönetimi iş yeri temsilcileri ile yaptığı istişareler sonucu fiili direniş kararı aldı. İstanbul, İzmir ve Bursa’da PTT Baş Müdürlükleri önünde bugünden itibaren hafta içi her gün sürecek şekilde oturma eylemleri başlatıldı.

‘ARKADAŞLARIMIZ İŞE İADE EDİLENE KADAR DİRENECEĞİZ’

İzmir’deki direnişte açıklamalarda bulunan PTT-Sen Genel Başkanı Halit Büyük, taşeron şirketlerin İstanbul ve İzmir’de sendika yöneticilerinin hukuksuz biçimde işten çıkarıldığını söyledi. PTT A.Ş.’nin bu işten çıkarmalara tepkisiz kaldığını vurgulayan Büyük, “Bir an önce bu arkadaşlarımızın işe geri alınmalarını istiyoruz. Arkadaşlarımız işe iade edilene kadar direneceğiz” dedi.

Öte yandan İzmir’deki direnişe Somali madenciler de katılarak, PTT işçilerine destek verdi.

İstanbul’daki PTT Baş Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçiler, “PTT’de sendikal baskı son bulsun, işten çıkarılanlar işe iade edilsin” pankartı açarak oturma eylemini başlattı. İşçiler, “Sendika hakkımız engellenemez”, “İşten atmak suçtur, sendika haktır” sloganlarını attı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.